Yves Saint Laurent Müzesi

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

Mimar: Studio KO
Yer: Marakeş, Fas
Yapım yılı: 2017

Yves Saint Laurent Müzesi (Musée Yves Saint Laurent), 2017 yılının sonlarına doğru kapılarını ziyaretçilerine açtı. Fas’ın Marakeş şehrinde bulunan müze, Pierre Bergé–Yves Saint Laurent Vakfı (Fondation Pierre Bergé–Yves Saint Laurent) koleksiyonları için bir sergi mekanı yaratıyor. Yapı, Fransız Karl Fournier ve Olivier Marty’nin kurduğu mimarlık ofisi Studio KO tarafından tasarlanmış.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Nicolas Matheus

Yves Saint Laurent Müzesi tasarlanırken ekip, dünyaca ünlü markanın koleksiyonlarından ve Marakeş’in yerel yapım tekniklerinden esinlenmiş. 20. yüzyılın en önemli tasarımcılarından birine yakışacak bir müze yaratmak için de Studio KO, sanatsal bağlamı güçlü, modern bir yapı yaratmayı amaçlıyor. Yves Saint Laurent Müzesi’ni yaratırken müzenin yalnızca markanın kolakesiyonlarını değil; sanat, mimarlık ve modanın kesişimini sergileyecek bir mekan olarak düşünüyor ekip -tıpkı Frank Gehry’nin Louis Vuitton Vakfı gibi. Bu gibi yapılar ekibe göre lüks modanın kültürel cesareti ve büyük zenginliğini gösteren mimari tipoloji.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Frederic Aranda

Müzenin Marakeş’te yer almasının sebebi ise, önceden dünyaca ünlü Christian Dior ile çalışan daha sonra kendi markasını yaratan Yves Saint Laurent’in 1966’da ilk mağazasını açtıktan sonra buraya ziyareti sonucu çok etkilenmesi ve çizimlerinde Marakeş’in renkleri, dokuları ve formlarından esinlenmesi.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Dan Glasser

Paris ve Marakeş’te ofisleri bulunan Studio KO da tasarımında bu ilham krallığını yansıtmayı amaçlamış. Ekip, bu şehrin kendileri için de bir ilham kaynağı konumunda olduğunu belirtiyor.

Yves Saint Laurent Müzesi, yerel materyaller ve yapım yöntemleri ile şekillenen bir forma sahip. Bu formun çıkış noktası, tasarımcının eskizleri: bol dikiş yerleri, keskin açılarla ve kesin detaylarla oluşturulmuş pürüzsüz kıvrımlar. Yapının duvarları bulunduğu alanın zeminine doğru kıvrılıyor, bu şekilde zeminde yerel taşlarla oluşturulmuş mozaik bir temel oluşturuyor. Yapının hacimlerini saran tüm duvarlar, Marakeş’te üretilmiş terakota tuğlalarla kaplanmış, köşeler ise altın kaplama ile geçilmiş. Bu materyel kombinasyonu, yerel mimariyi yansıtıyor.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Frederic Aranda

Yves Saint Laurent Müzesi, pürüzsüz küplerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Zeminde sınırını kaybeden bu küpler yapının formunu yerel bağlamı içinde dikkat çekici kılıyor. Farklı küp hacimlerin kombinasyonuyla oluşan Yves Saint Laurent Müzesi, ortasında bir avlu bulunduruyor. Bir küpün dairesel şekilde oyulmasıyla oluşturulan avlu, Fas’a özgü, avlu etrafında düzenlenmiş evleri hatırlatıyor ziyaretçilere. Avlunun odak noktası ise YSL (Yves Saint Laurent) logosunun bulunduğu taş bir tablet.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Dan Glasser

Yapının bazı noktalarında tuğla cephenin karakteri dikkat çekiyor. Tuğlaların üst üste koyulmasıyla oluşturan desenler, kaliteli bir dantel örüntüsünü anımsatıyor. Yapının cephelerinde farklı farklı şekilde oluşturulmuş desenler.

Yapının farklı köşelerinde Studio KO’nun işlediği farklı, etkileyici detayları görmek mümkün. Tıpkı bahsettiğimiz tuğla oyunu ve kıvrımlı zemin birleşimi gibi. Müzede bu gibi titiz detaylandırmalar, Yves Saint Laurent’in kalite ve detaya olan bağlılığını yansıtıyormuş.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Frederic Aranda

Yves Saint Laurent Müzesi’nin iç mekanı ise Marakeş’in yüksek sıcaklığı ve koleksiyonların koruma ve depolama gerekliliklerinin ortak bir ürünü. Yapı, tasarımcının arşivlediği eskizleri, atölye taslak kağıtları, koleksiyon ilham panoları ve örnek kumaşları barındıracak. Bu nedenle bunları sergileyecek 400 metrekare kalıcı bir sergi alanı düşünülmüş müze için. Bunun yanında müze içerisinde, geçici sergi salonları, araştırma laboratuarı, 140 kişilik bir oditoryum, kitap dükkanı ve bir teras kafeyi bulunduruyor.

Yves Saint Laurent Müzesi / Studio KO

© Nicolas Matheus

Yves Saint Laurent Müzesi Afrika’da modaya adanmış ilk müze yapısı. Ünlü markanın mirasını yansıtan yapı, ilham kaynağı olan Fas’a bu ilhamın ürününü kazandırıyor Studio KO’nun çalışması ile.

 

Kaynak: Wells, Benjamin. ”Musée Yves Saint Laurent” 14 Ocak 2018. Arcspace <https://arcspace.com/feature/musee-yves-saint-laurent/>


RELATED POST