Hello Evi

Hello Evi - OOF!

Mimar: OOF!
Yer: Melbourne, Avustralya
Yapım yılı: 2014

Hello Evi (Hello House), Avustralya tabanlı mimarlık ofisi OOF! tarafından 2014 yılında tasarlandı. İki yatak odasına ve bir stüdyoya sahip Hello Evi, Avustralya’da, Melbourne’ün Richmond bölgesinde bulunuyor. Evin en dikkat çeken kısmı tartışmasız evin sokağa bakan cephesi. Evin bu cephesi, üzerinde HELLO (Merhaba) yazan beyaz bir tuğla duvardan oluşuyor. Böylece ev, sokaktan geçenlerle ve mahalle sakinleriyle iletişim kuruyor.

Hello Evi - OOF!

© Nic Granleese

Evin bu cephesi, yapıya özgün bir kimlik kazandırmış. Cephe ‘O’ harfinin ortasını oluşturan minik bir açıklık dışında tamamen opak olması, evin içinde kurgulanan yaşamı dışarıdan ayırıyor. Böylece mahalledeki insanlar ile etkileşim halinde olan cephe aynı zamanda evin içini dışarıdaki insanlardan ayıran bir yapı elemanı görevi görüyor. OOF! böyle bir cephe tasarlayarak evin içindeki yaşamı adeta gizlemek istemiş.

Hello Evi - OOF!

© Nic Granleese

Hello Evi’nin iç mimarisi de oldukça dikkat çekici. Evin iç tasarımı kullanıcıların dönemsel ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde ayarlanmış. Hello Evi kış günlerinde sıcak ve kapalı bir daire, yaz günlerinde ise havadar bir pavyon gibi işleyebiliyor.

Hello Evi - OOF!

© Nic Granleese

OOF! mimarlık ofisi Richmond’a yeni bir yüz kazandırmış. Melbourne’ün tarihi Viktoryan dokusuna sahip bir mahallesinde bulunan Hello Evi, bulunduğu bölgenin mimari dokusu içinde kaybolmayı reddetmiş. Aksine yapı alışılmış dışı cephesi ile birlikte mahallenin içinde hemen göze batıyor.

 


RELATED POST