Villa Z

©Doublespace Photography

Mimar: Mohamed Amine Siana
Yer: Kazablanka, Fas
Yapım yılı: 2015

Faslı mimar Mohamed Amine Siana tarafından tasarlanan Villa Z, modern mimarinin gereklerini yerine getirerek konut mimarisini alışılmışın dışına çıkarmayı amaçlıyor. Açık ve serbest bir tasarıma, villanın kullanıcılarının mahremiyetini de koruyarak ulaşmaya çalışan mimar, gizlilik, mahremiyet ve dışa açık olma durumu arasında bir denge kurmaya çalışıyor.

©Doublespace Photography

Yapının tasarımında klişeleşmiş kare plan düzleminin dışına çıkmaya çalışan Siana, hacimlerin fonksiyonlarını ve kullanıcıların mahremiyetini göz önünde bulundurarak daha dinamik bir tasarım üretmiştir. Aynı zamanda, villanın kalabalık bir caddenin üzerinde bulunması, yapının hacimleşmesinin bu caddeye göre şekillenmesine neden olmuştur. Villanın içerisinin bu caddeden görünmemesi ve cadde üzerindeki gürültü kirliliğinden kullanıcıların etkilenmemesi önemsenmiştir.

©Doublespace Photography

Mahremiyet üzerine konsept oluşturan tasarım, Fas kültüründen de etkiler taşımaktadır. Tarihi Fas kültüründen özellikler, modern mimarinin arkitektonik elemanları ile birleşerek ortaya hibrit bir tasarım çıkmıştır.  Yapının ana cephesi, ufak dikey bit açıklık dışında opak tasarlanmış ve yapıya ‘içe kapanık’ bir kimlik kazandırmıştır.

©Doublespace Photography

Fas mimarisinde son dönemde sıkça görülen geleneksel modernizm akımının özellikleri Villa Z’de de görülmektedir. Yapı göze batmayan, sade bir tasarıma sahip olsa da, aynı zamanda Kazablanka şehrinin önemli mimari eserlerinden biri olmayı başarmaktadır. Gösterişten uzak, sade tasarımın akılcı kullanımı buna imkan vermiştir.

©Doublespace Photography

Geleneksel bahçe avlusunun Fas mimarisinde yarattığı soğutma etkisi, çatıda kullanılan açıklık ile modernleştirilerek tasarıma eklenmiştir. Bu sayede Akdeniz ikliminin sıcak etkileri ile baş edilebilmektedir.
RELATED POST