READING

Royal Ontario Müzesi – Kristal

Royal Ontario Müzesi – Kristal

©Royal Ontario Museum

Mimar: Daniel Libeskind
Yer: Toronto, Kanada
Yapım yılı: 2007
Mühendislik: Arup

Senede bir milyon ziyaretçinin geldiği, Kanada’nın en büyük müzesi olan Royal Ontario Müzesi’ni genişletmek amacıyla, 2007 yılında Polonya-Amerikalı ünlü mimar Daniel Libeskind ve ofisi tarafından dekonstrüktivist bir ‘eklenti’ tasarlanmıştır. ‘Kristal’ (The Crystal) adıyla da anılan bu eklenti an 2007’den itibaren Royal Ontario Müzesi’nin bir parçası olarak hizmet vermektedir ve sıradışı mimarisi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

©Royal Ontario Museum

Tarihi müze binasına yapılan bu eklenti, eski ve yeniyi bir araya getirerek olağanın dışına çıkma amacındadır. Cesur ve vurucu mimarisi ile ilgiyi üzerine çekmek isteyen yapı aynı zamanda iç mekan çözümlemeleri ile tarihi müzenin eksikliğini hissettiği mekanları da üreterek fonksiyonel bir görev de üstlenmiştir.

©Steven Evans

Aynı zamanda, Libeskind bu tasarım ile Royal Ontario Müzesi’nin kimliğini de değiştirmeyi amaçlamıştır. Tarihi ve eski binası ile daha katı ve ciddi bir duruşa sahip olan müzeyi, günümüz şartlarına uydurarak biraz daha interaktif ve dinamik bir hale getirmek amaçlanmıştır.

©Michael Nastasi

Müzeye ‘takılan’ bu eklenti sayesinde, hem yeni bir ziyaretçi girişi oluşturulmuş, hem de müzenin içerisindeki sergi alanlarını ve galerileri, cephede transparan yüzeyler kullanarak sokak seviyesine çekmiştir. Aynı zamanda, giriş için tasarlanmış olan büyük avlu, eski müze binasını ve Kristal’I birbirinden ayırarak, restore edilmiş eski yapının cephesini de gözlemleme şansı sunmuştur.

©Sam Javanrouh

Bu avlu, ikiye bölünerek ziyaretçileri müzenin Doğa ve Kültür temalarının mimari ve mekansal olarak oluşturulduğu alanlara yöneltmektedir.

 
RELATED POST