Sarbalé Ke

Sarbalé Ke / Francis Kéré

© Kéré Architecture

Mimar: Francis Kéré
Yer: Coachella Festivali, Colorado Çölü, Kaliforniya, ABD
Yapım yılı: 2019

Sarbalé Ke, Burkina Faso’lu mimar Francis Kéré’nin Coachella 2019 Festivali için tasarladığı bir enstalasyon. 2019 yılında 20. yaşını kutlayan müzik ve sanat festivali Coachella zamanla dünyaca ünlü tasarımcıların görsel sanatlar, moda ve mimari eserlerini sergilediği bir medya haline gelmiş. Dünyanın farklı yerlerinden gelen onlarca sanatçı her sene festival için geçici bir şehir oluşturuyor. Kéré’nin tasarımı da bu ‘pop-up’ şehrin bir parçası.

Sarbalé Ke / Francis Kéré

© Lance Gerber / Coachella

Burkina Faso’da konuşulan yerel Moore dilinde ‘Kutlama Evi’ anlamına gelen Sarbalé Ke toplam 12 kuleden oluşan bir enstalasyon. Kéré’nın tasarım sürecindeki en büyük ilham kaynağı Burkina Faso’da bulunan bir ağaç türü olan Burkinabé Baobab olmuş. Burkina Faso’da tıbbi amaçlarla kullanılan ve halk tarafından çok değer verilen bu ağaç Coachella’da yaratılan ‘yapay’ köyün de en önemli parçası olarak düşünülmüş.

Sarbalé Ke / Francis Kéré

© Lance Gerber / Coachella

Enstalasyonun merkezinde yer alan en uzun üç kule sırasıyla 19, 18 ve 17 metre yüksekliğinde. Bu üç yüksek ağaç enstalasyonun en büyük toplanma alanını oluşturuyor. Buradan ziyaretçiler renkli kütlelerin arasından farklı yollar ile festival alanının farklı noktalarına doğru dağılabiliyor. Sarbalé Ke festival alanının önemli bir parçası. Festival alanına renk katan kuleler gece olduğunda özel olarak ışıklandırılmış. Bu sayede ‘ağaçlar’ festival alanının ışık kaynağı olarak görev yapıyor. Francis Kéré, Sarbalé Ke’yi tasarlarken dikkat ettiği en önemli özelliklerden birinin göğe bakan bir insanın bakış açısı olduğunu söylüyor. Her bir kule içerisinde gölgeli, ışık dolu, serin bir iç mekan yaratıyor. Kulelerin altından yukarı bakıldığında ise aydınlık gökyüzü dar ve yuvarlak bir çerçeveden seyredilebiliyor.

Sarbalé Ke / Francis Kéré

© Lance Gerber / Coachella

Kére’nin her işinde olduğu gibi Sarbalé Ke’de de yerel, ucuz ve kolay ulaşılabilir malzemeler tercih edilmiş. Çelik iskelet sistemi tüm baobab ağaçlarının ana taşıyıcısı konumunda. Kuleleri kaplayan mat renkli turuncu, pembe, mavi ve kırmızı üçgen ahşap paneller ise yapıya ana karakterini kazandırıyor. Güneş ışığı enstalasyonun üzerine vurduğunda bu paneller yansıttığı renkler ve gölgeler ile Colorado çölüne ve Coachella’nın cıvıltılı renk paletine referans veriyor. Coachella festivali bittikten sonra alandan kaldıralacak olan Sarbalé Ke’nin festival alanına çok uzak olmayan bir yere kalıcı olarak yerleştirilmesi planlanmış.

 


RELATED POST