READING

Sous Le Ciel / Leandro Elrich

Sous Le Ciel / Leandro Elrich

Sous Le Ciel / Leandro Elrich

© designboom

Sous Le Ciel (İngilizce adı ile Under the Sky) Arjantinli sanatçı Leandro Erlich tarafından 2018 yılında tasarlanan bir ensteleasyon. Bir mağazanın içindeki yürüyen merdivenlerin bir düğüm haline getirildiği enstelasyon Paris’in ünlü alışveriş merkezi Le Bon Marché’de bulunuyor. Le Bon Marché 2016 yılında Ai Weiwei, 2017 yılında ise Chiharu Shiota tarafından tasarlanan enstelesyonlara ev sahipliği yapmış.

Adını Edith Piaf’ın bir şarkısından alan ve ‘gökyüzünün altında’ anlamına gelen Sous Le Ciel gökyüzünün her gün ve mevsimde değişen karakterini öne çıkarıyor. Elrich’in tasarımı mağazanın farklı noktalarına yerleştirilen farklı parçalardan oluşuyor. Mağaza vitrinlerinde bulutu andıran hafif cisimler yer alırken mağazanın ortasındaki cam tavana mavi bir gökyüzü görseli yerleştirilmiş.

Projenin en dikkat çeken kısmı ise düğüm şeklindeki yürüyen merdivenler. Orijinal olarak 1990 yılında Andrée Putman tarafından tasarlanan merdivenler Elrich’in müdahaleleri ile görsel bir bulmacaya dönüşmüş. Ortaya çıkan yeni merdiven kompozisyonu ziyaretçiler için rüya ile gerçekliğin bir araya geldiği farklı bir mekan yaratıyor. Yürüyen merdivenlerin içine yerleştirilen aynalar merdivenden çıkarken optik bir ilüzyon oluşturuyor.

 


RELATED POST