Swissotel Bodrum

Swissotel Bodrum - Gökhan Avcıoğlu & GAD

Mimar: Gökhan Avcıoğlu & GAD
Yer: Turgutreis, Bodrum, Muğla
Yapım yılı: 2015

Swissotel Bodrum, Gökhan Avcıoğlu GAD Mimarlık tarafından tasarlanan, Bodrum Turgutreis’te yer alan bir tatil köyü. Turtgutreis sahilinin yenilenmesinin öncü projelerinden biri olan Swissotel Bodrum, sahil şeridinde 26,000 metrekarelik bir alan üzerinde bulunuyor.

Swissotel Bodrum - Gökhan Avcıoğlu & GAD

© GAD – Soner Gürsoy

Turgutreis’in nispeten eğimli alanlarından birinde bulunan proje, 60 otel odası, 46 apartman, 27 özel villaya sahip. Otel kompleksindeki tüm hacimler, hepsi tamamen deniz manzarasına hakim olacak şekilde tasarlanmış ve alana yerleştirilmiş. Komplekste farklı tipte konaklama imkanlarının bulunması hem mimariyi çeşitlendiriyor hem de otelin müşterilerine farklı deneyimler yaşama imkanı sunuyor. Otelde konaklama mekanlarına ek olarak büyük bir spa, spor salonu ve havuz kompleksi bulunuyor.

Swissotel Bodrum - Gökhan Avcıoğlu & GAD

© GAD – Soner Gürsoy

Proje alanının eğiminin çok olmaması, mimarlar için bir dezavantaj olmuş, çünkü Gökhan Avcıoğlu & GAD Mimarlık, Swissotel Bodrum’u tasarlarken tüm odaların tamamen denizi görmesine oldukça önem göstermiş. Binaların sıklığı, iki bina arasındaki mesafe ve yükseklikleri bu kıstas göz önünde bulundurularak belirlenmiş.

Swissotel Bodrum’un en büyük kütlesi olan otel binası arazi üzerinde dönerek denize paralel ilerleyen bir yapı. Otel binası arazinin en yüksek kısmında bulunuyor ve otel alanının geri kalanı için bir giriş mekanı görevine sahip. Otelin lobisi, bir yaya yolu ile denize bağlanmış durumda. Bu yaya yolu sayesinde lobiden deniz kenarındaki bar, restoran gibi mekanlara ulaşılabiliyor ve böylece deniz kenarında bir odak noktası belirlenmiş oluyor. Bu yol otelin tamamının sirkülasyonunun sağlandığı ana aks.

Swissotel Bodrum - Gökhan Avcıoğlu & GAD

© GAD – Soner Gürsoy

Apartmanlar ve özel villalar otel binasından ayrılmış şekilde otel alanının geri kalan kısımlarına dağılmış durumda. Her biri farklı binadan oluşan bu yapılar platformlar üzerinde duruyor ve denize doğru inildikçe kademelenerek aşağı iniyor. Böylece her bir yapının içinde, olabilecek en iyi deniz manzarası oluşturulmak isteniyor.

Swissotel Bodrum - Gökhan Avcıoğlu & GAD

Villa Planı / © GAD

Her bir villa iki kattan oluşuyor. Üst katta yatak odaları bulunurken zemin katta ise geniş bir oturma odası var ve zemin kat villanın bahçesine açılıyor. Vilaların yan duvarlarında açılan pencereler ise binanın cephesini genişletiyor, içeri giren ışık miktarını ve denize bakan oda sayısını arttırıyor. Villaların cephelerinin transparanlığına bir önem olarak ahşap güneş kontrol elemanları kullanılmış. Böylece ziyaretçiler içeri giren güneş ışığı miktarını kontrol edebiliyor.

 

Kaynaklar

GAD Architecture. https://www.gadarchitecture.com/tr/swissotel-resort-bodrum-beach

“Swissotel Resort Bodrum Beach / GAD & Gokhan Avcioglu” 04 Sep 2015. ArchDaily. Accessed 9 Mar 2018. <https://www.archdaily.com/773110/swissotel-resort-bodrum-beach-gad-plus-gokhan-avcioglu/> ISSN 0719-8884


RELATED POST