READING

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu

© Haiting Sun

Mimar: Atelier Li Xinggang
Yer: Tianjin Üniversitesi, Tianjin, Çin
Yapım yılı: 2015

Çin’in Tianjin şehrinde bulunan Tianjin Üniversitesi’nin yeni kampüsünün spor salonu Atelier Li Xinggang tarafından tasarlandı. Kapalı bir yüzme havuzu ve kapalı spor salonu bulunduran iki ana binadan oluşan Tianjin Üniversitesi Spor Salonu, Tianjin Üniversitesi’nin yeni kampüsünün kuzey kısmında yer alıyor. Yapıyı oluşturan iki ana binanın kamusal alanları bir kemer köprü ile birbirine bağlanıyor ve bu kemer köprü iki binanın ortasında bir giriş meydanı oluşturuyor.

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu - Atelier Li Xinggang

© Qianxi Zhang

Bir spor merkezinin pek çok mekansal ihtiyacı olduğu için yapı olabildiğince kompakt bir şekilde tasarlanmış. Plan düzleminde birbirini takip ederek yerleştirilen kapalı spor alanları çizgisel bir kamusal ortak alan ile birbirlerine bağlanıyor.

Ortak salon, kemer köprü ve yüzme havuzunun lobisi gibi herkes tarafından kullanılması planlanan alanlar bu çizgi üzerinde devam ediyor. Bu tasarım prensibi sayesinde hem yapının içinde ferah ve spor için uygun bir atmosfer yaratılmış hem de farklı yüksekliklerdeki saçaklar ve kolay işleyen bir mekansal düzen üretilmiş.

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu - Atelier Li Xinggang

© Haiting Sun

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu, belli bir formun tekrarı ilkesi ile tasarlanmış. Her bir mekandaki taşıyıcı sistem, ışık, mekansal işlev ve atmosfer göz önünde bulundurularak belirli bir form üretilmiş ve bu form yapının genelinde tekrarlanmış. Bu sayede spor salonunun içindeki hacimlerin daha kolay bir şekilde yerleştirilmesi de sağlanmış. Yapının en belirgin mimari özelliklerinden bir tanesi, spor salonunun dalga şeklindeki kıvrımlı çatısı.  140 metre uzunluğundaki başüstü raylar ile desteklenen çatı döşemesinin kıvrımlı yapısı cephede oluşturduğu cam yüzeyler ile spor salonunun içine önemli miktarda güneş ışığı almasını sağlıyor. Yapının böyle tasarlanması salonun içinde spor ruhunun oluşmasına yardımcı oluyor.

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu - Atelier Li Xinggang

© Haiting Sun

Strüktürel olarak spor salonunun ihtiyaç duyduğu açıklıkları geçebilmek ve cephedeki kıvrımlı cam açıklıkları oluşturabilmek için yapının çatı ve dış duvarlarında betonarme beşik kemerler, kıvrımlı ve konik yüzeyler kullanılmış. İç mekanlarda, beton dökülen ahşap kalıpların betonun üzerinde bıraktığı doku çıplak bırakılmış. Yapının dışında ise mimari çeşitliliğe referans veren ve yapının şeklini en iyi şekilde yansıtabilecek malzemeler tercih edilmiş.

Tianjin Üniversitesi Spor Salonu - Atelier Li Xinggang

© Qianxi Zhang

Atelier Li Xinggang, günümüz mimarisinin dekorasyon açısından sergilediği abartılı tutuma karşı çıkarak, yapının iç mimarisinde taşıyıcı sistemi çıplak bırakmış. Böylece spor salonunu taşıyan büyük kolon ve kirişlerin tektonik güzelliği vurgulanmış ve yapının içinde kalıcı ve şiirsel bir mekan algısı yaratılmış.

 


RELATED POST