Aquamotion

Aquamotion - Auer Weber

Mimar: Auer Weber
Yer: Courchevel, Fransa
Yapım yılı: 2015

Alman mimar Auer Weber tarafından tasarlanan Aquamotion, Fransa’nın Courcevel bölgesinde yer alan bir su sporları merkezi. Aquamotion, Fransız Alpleri’nin merkezinde bulunan Courchevel 1650 ve Courchevel 1850 bölgelerinin ortasında, iki yüksek dağın eteğinde yer alıyor. Yapının bir cephesi çevresindeki iki dağın yarattığı vadiye bakarken, yapının diğer cephesi Alpler’in eşsiz manzarasına bakıyor.

Aquamotion - Auer Weber

© Aldo Amoretti

Yapı, Alpler’in en önemli noktalarından birinde bulunduğu için, mimarisi ve içerdiği programlar da yapının coğrafi konumuna ayak uydurmakta. Bu nedenle, yapının bulunduğu topoğrafya içinde doğaya entegre olması, Auer Weber tarafından belirlenen en önemli tasarım unsuru. Yapının yer seviyesinden yükselen çatısı da topoğrafya ile ilişki içinde tasarlanmış. Su sporları merkezi, yarısı yerin altına gömülmüş bir şekilde tasarlandığı için çatının yerden yükselmesi hacimsel bir avantaj sağlıyor.

Aquamotion - Auer Weber

© Aldo Amoretti

Aquamotion, içindeki mekanların işlevlerine göre iki bölüme ayrılmış: eğlence ve rahatlama mekanları. Yapının mimarisi bu iki bölümün ihtiyaçlarına göre değişen görsel ve işitsel ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Böylece bina farklı ışık ve ses kalitelerine sahip mekanlara bölünmüş durumda. Yapının çatı örtüsü, kesit olarak bakıldığında yukarı doğru açılıyor ve çevresi ile ilişki kuruyor. Böylece çatının yere kadar indiği bölgelerdeki cam cepheler sayesinde içerisi olabildiğince gün ışığı alıyor.

Aquamotion - Auer Weber

© Aldo Amoretti

Yapının Gravelles nehrine bakan açıklıkları, su sporları merkezinin kullanıcılarına yaz aylarında yeşil, kış aylarında ise karlı bir manzara sunuyor. Aquamotion, tamamen transparan cam cephelerinin yanı sıra, çatıdaki ahşap ve cam açıklıklardan da içeriye ışık alıyor. Güneye bakan bu açıklıklar, yapının içinin aydınlanmasına yardımcı olan mimari elemanlar.

Aquamotion - Auer Weber

© Aldo Amoretti

Aquamotion, içerdiği işlevlerin genişliği ve bulunduğu arazinin özgünlüğü ile eşsiz bir spor merkezi. Merkezde 30 metre uzunluğundaki düz bir sukaydırağı, 100 metre uzunluğunda dönen bir su kaydırağı, zıplama tahtası, küçük bir lagün ve kapalı ve açık yüzme havuzları bulunuyor. Yapının yola bakan cephesinde bir tırmanma duvarı bulunuyor. Binanın girişinde, lobinin hemen yanında bulunan küçük yüzme havuzları su sporları merkezine giren ziyaretçileri karşılıyor.

Aquamotion - Auer Weber

© Aldo Amoretti

Merkezin rahatlama bölümünde ise mağara benzeri bir tuz havuzu, spa merkezi, saunalar ve bir Türk hamamı bulunuyor. Komplekste ayrıca 300 kişi kapasiteli bir restoran ve merkezde spor yapan insanların atıştırmalık öğünler alabileceği küçük bir bar bulunuyor. Yapı, dışında bulunan otoparka yer altında bulunan bir geçit ile bağlanıyor.

 


RELATED POST