WoZoCo

WoZoCo - MVRDV

© galinsky

Mimar: MVRDV Architects
Yer: Amsterdam, Hollanda
Yapım yılı: 1997Hollanda genel olarak yoğun nüfus varlığı nedeniyle genç mimarları yenilikçi, özgün ve yaratıcı fikirler önermeye iten karakteriyle karşımıza çıkan bir yer. Bunlara örneklerden biri olan WoZoCo diğer adıyla Oklahoma, yoğun konut ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkmış.

© Dirk Verwoerd

WoZoCo, MVRDV grubunun hayata geçirdiği ilk konut projelerinden. Amsterdam’da yer alan bu apartman kompleksi, Holanda’nın konut ihtiyacına çözüm getiren başlıca örneklerden biri haline geldi.

© Dirk Verwoerd

Projede iş veren şirket tarafından istenen, yaşlı insanlar için 100 yaşam ünitesi bulunduran, galeri tipi sirkülasyona sahip olan bir apartman kompleksi. Fakat bu kompleks, proje alanına istendiği gibi sığmadı; gün ışığı ile ilgili kısıtlamalar sebebiyle 100 konuttan yalnızca 87’si galeri bloğunun içine sığabiliyordu. MVRDV ise çözüm olarak bu galeri bloğunun içine sığmayan konutları hacmin dış kısmına yapıştırma fikrini ortaya koydu.

© Samuel Ludwig

Bloğa iliklenen bu 13 konut, konsol olarak çalışıp galeriye kuzey cephesinden bağlanıyor.Şeffaf galeriye farklı kotlardan bağlanan konut alanlarının konsol oluşu proje alanının bir kısmının kullanılmamasını ve altlarında oluşan boşlukta sirkülasyonun kesintiye uğramamasını sağlıyor.

Konsol ve Taşıyıcı Sistemi Perspektif Çizimi

Bu konsolların bağlantısı, taşıyıcısı ise ana blokta gizlenmiş durumda. Konsolların kaplamasının cam, ince duvarlardan oluşan galeri kısmına karşılık olarak ahşap seçilmesi, projede bu iki kısım arasındaki değişkenliği vurgulamak amacıyla seçilmiş.

© galinsky

Konsolların aksine daha basit bir tasarıma sahip olan ana blok, güney cephesinde rastgele yerleştirilmiş ve boyutlandırılmış pencereler ve balkonlarla karşımıza çıkıyor. Bu durum aslında kuzey cephedeki durumu daha küçük ölçekte taklit etmek amacıyla ortaya çıkmış.
RELATED POST