Barjeel

Barjeel / MAS

Render / ©MAS

Mimar: MAS | Miskavi Architecture Studio
Yer: Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Yapım yılı: 2019

Barjeel, MAS (Miskavi Architecture Studio) tarafından tasarlanan bir enstalasyon. MAS ekibinin tasarımı, bu sene 11-16 Kasım tarihleri arasında 5.’si düzenlenecek olan Dubai Design Week’te (Dubai Tasarım Haftası) Türkiye’yi temsil edecek. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen Dubai Design Week, Ortadoğu’nun en büyük yaratıcılık odaklı festivali olarak değerlendiriliyor. Festival mimari, iç mimari, ürün tasarımı ve multimedya gibi birçok farklı disiplinden uluslarası katılımcıyı bünyesinde barındırıyor.

Barjeel / MAS

Render / ©MAS

İstiflenmiş oluklu mukavva modüllerden oluşan Barjeel, önümüzdeki hafta Dubai Design Week bünyesinde etkinliğin gerçekleşeceği Dubai Design District (d3)’te sergilenecek. 6,5 metre yüksekliğindeki enstalasyon, körfez coğrafyasında yüzyıllardır pasif iklimlendirme için kullanılan ikonik rüzgar kulelerinden esinlenerek tasarlanmış. MAS, rüzgar kulesi konseptine geri dönüşüm fikriyle yaklaşarak, tasarım haftalarında sanatçı ve sanat eserlerinin yol açtığı tüketime dikkat çekmek istiyor. Enstalasyon, geri dönüştürülmüş mukavva ve alüminyum gibi hafif ve sürdürülebilir malzemeleri geometrik soyutluk kavramı aracılığıyla ele alıyor. Bu bağlamda Barjeel,  geleneksel rüzgar kulesini yeniden yorumlayarak, Dubai Design District’te ziyaretçiler için serin ve dingin bir dinlenme alanı yaratmayı hedefliyor.

Barjeel / MAS

©MAS

Tasarımda İslam Mimarisinde sıkça rastlanan geometrik formlardan referans alınarak, mukavva katmanlarının içinde kalan boşluk aşağıdan yukarıya çıktıkça daireden kareye dönüşen heykelsi bir hacim kurgulandı. Bu değişken iç formun gelişiminde sokak kotunda ziyaretçiler için samimi bir oturma alanı yaratılırken, üst kotta gün ışığı ve hâkim rüzgârın etkisinin maksimize edilmesi amaçlandı. İç hacmin üzerinde asılı duran 0.8 mm kalınlığında alüminyum levhalardan oluşan “yelkenlere” çarparak aşağıya alınacak esintiler ile üst ve yan açıklıklardan içeriye süzülen gün ışığı sayesinde gün boyunca değişken ışık oyunlarına imkan veren tasarımıyla enstalasyon, gece ise karton katmanlar arasına gizlenmiş lineer LED armatürler ile aydınlatılarak içten dışa ışık saçan bir kütle olarak algılanacak.

Barjeel / MAS

Kesit / ©MAS

Barjeel, Türkiye’den Metal Yapı Holding, Kasso Mühendislik ve Tepta Aydınlatma, Dubai’den ise Advanced Engineered Solutions (AES) ve ALEC Engineering and Contracting L.L.C’nin işbirliği ile üretilmiş. Tasarımıyla coğrafyanın geçmişine referans olurken bir yandan sürdürülebilirliği vurgulayan enstalasyon, 11-16 Kasım 2019 tarihlerinde ziyarete açık olacak.

*Barjeel metni, MAS ekibi tarafından sağlanan proje metninden oluşturulmuştur.


RELATED POST