Bebek Ev

Bebek Ev / MAS

Mimar: MAS | Miskavi Architecture Studio
Yer: İstanbul, Türkiye
Yapım yılı: 2018-2019

İki katlı ve teraslı bir konut olan Bebek Ev,  İstanbul’un boğaz köylerinden Bebek’te bulunuyor. Kerim Miskavi liderliğinde kurulmuş olan MAS (Miskavi Architecture Studio) ekibinin tasarımı Bebek Ev, klasik apartman dairesi olan konuta yeni bir soluk getiriyor. Mevcut yapının iç mekanını baştan aşağı değiştirerek yeni bir yaşam alanı kurgulayan tasarım, Bebek’te modern ve ferah bir yaşam alanı yaratıyor.

Bebek Ev / MAS

Bebek Ev projesinin tasarım süreci için MAS ekibinin ana kriterlerinden biri mevcut yapının deniz ve doğal ışık ile ilişkisinden mümkün olduğunca fazla yararlanmak olmuş. Ekip bu bağlamda var olan ve geleneksel yaşam biçimine göre kurgulanmış olan plan düzeninde, yeni ve kaliteli bir yaşam alanı düşüncesiyle, bölme sayısını azaltıp daha geçirgen bir alan yaratmayı hedeflemiştir. Konut projesi için plan düzlemindeki bu sınırlayıcı engeller kaldırılarak, evin iç mekanı ferahlatılmış. Bebek Ev aslında bu kurgusuyla modern mimarinin getirilerinden biri olan, kaliteli yaşama için “daha açık” tasarımını benimsiyor diyebiliriz.

Bebek Ev / MAS

©Emre Dörter

Üç yatak odası, geniş ve konforlu yaşam alanları, küçük iki teras ve üst katta tüm İstanbul manzarasını evin içine davet eden geniş terasıyla Bebek Ev’in tasarımında en dikkat çeken noktalardan biri de evin içindeki yeni merdiven. Geometrisi ve detayları ile başlı başına mimari bir öğe olarak tasarlanan bu dairesel merdiven, yatayda yaratılan geçirgenliğin katlar arası dikey ilişkiye de yansımasını sağlıyor. Bu bağlamda evin içerisinde ufak bir galeri boşluğu da yaratan merdiven tasarımı, gün boyunca değişen doğal ışığı iç mekânın vazgeçilmez bir parçası haline getiriyor. Evde yaratılan ferah yaşam alanları arasında farklı fonksiyonları da birbirine bağlamak ekip için önemli bir nokta olmuş. Yaşam alanları arasında bu iletişimi sağlayan bağlayıcı öge olarak şömine, özgün tasarımı ile dikkat çekiyor.

Bebek Ev / MAS

©Emre Dörter

Konumu itibariyle sahip olduğu manzarasıyla Bebek Ev, geniş açıklıklarla tasarlanan cephe hattına sahip. Bu şekilde evin her iki katından da panoramik manzaraya erişim hedeflenmiş. Balkon ve teraslar şeffaf cephelerle aynı zamanda evin devamı niteliğinde tasarlanmış ve yıl boyunca dış mekan kullanımı hedeflenmiştir. Dışarıya taşan iç mekanda ise özgün detay ve işçiliği ön plana çıkaran yalın malzeme ve sabit mobilyalar ile evde yakalanması hedeflenen mekansal kalite vurgulanmıştır.  Mekanın mevcut yapısından esinlenen bir tasarım yaklaşımı ile yenilenen ahşap çatı kirişleri sayesinde iç mekanda mimari bir ritim yakalanmış ve bu ritim evin tümünde seçilen zemin malzemesi ile vurgulanmış.

Bebek Ev / MAS

©Emre Dörter

Bebek Ev kurgusu ve yaratılan iç mekan kalitesiyle İstanbul’da dikkat çeken konut projelerinden biri diyebiliriz. Bebek’te panoramik şehir manzarasına açılan ev, var olan bir apartman dairesinin dönüştürmesiyle ve bu dönüştürme sürecine yaklaşımla da oldukça ilgi çekici bir konut tasarımı ortaya koyuyor.


RELATED POST