READING

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası / Coll-Barreu Arquitectos

©Aleix Bagué

Mimar: Coll-Barreu Arquitectos
Yer: Bilbao, İspanya
Yapım yılı: 2004

Bilbao’daki yeni Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası (Basque Health Department Headquarters in Bilbao), kentin iş merkezi bölgesinde boş kalan son arazide bulunuyor. 2004 yılında tamamlanan yapı, Coll-Barreu Arquitectos ekibi tarafından tasarlanmış. Yeni merkez binasının amacı, şu ana kadar şehirde birkaç binaya ayrılmış ve bu nedenle kent sakinleri tarafından git gide daha tanınamaz hale gelmiş kurumu tek bir çatı altında toplamak. Hem çalışanlarını hem de teknik elemanlarını zorlayan bu birden çok merkezli yapıya karşıt olarak yeni bina, kurumu tek merkezde toplayarak verimliliği arttırmak ve kimliğini daha görünür bir hale getirmek amacıyla tasarlanmış.

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası / Coll-Barreu Arquitectos

©Aleix Bagué

1862 yılındaki eski bir cadde üzerindeki arazide bulunan Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası, şehrin kısıtlayıcı yapı düzenlemeleri nedeniyle komşu duvarların formunu tekrarlayan, kıvrımlı kurgusuyla çatı arası birimleri yok eden ve köşesinde bir kule ile tasarlanmış. Katlanmış birden çok yüzeyden oluşan cephesiyle de bu kısıtlamaların dışına çıkmayarak iş merkezi alanında oldukça akılda kalıcı bir görüntüye sahip merkez. Yapının cephesi, yapının dışarıdan farklı açılardan farklı görünümler sunmasını sağlayarak tanınır bir karakter oluşturuyor. En üst katlar da yine cephe sayesinde gökyüzünü yansıtarak, gökyüzünün bir parçası haline geliyor. Coll-Barreu Arquitectos ekibinin bu kurgusu, kuruma kent içinde bir canlılık ve özgünlük sağlamış.

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası / Coll-Barreu Arquitectos

©Aleix Bagué

İki katmanlı cephe enerji, yangın dayanıklılığı ve akustik açıdan gereklilikleri de sağlıyor. Cephe kurgusuyla yapı içinde geleneksel havalandırma sistemleri kullanılmıyor. Saklanması gereken sistemler kullanımı olmadığı için de yapının içinde asma tavan kullanımı yok. Yapı böylece titreşim üretmeyen, aynı havayı tekrar sirküle etmemesi nedeniyle daha sağlıklı ve içeride kat başı hacmin azlığıyla kaynak açısından daha verimli bir tasarım.

Merkezin içerisindeki çalışma alanları da bu şeffaf, nefes alan ve içinden geçilebilen cephe tasarımından yaralanabiliyor. Cephenin iki katmanı arasındaki hacmi çalışanların nefes alabileceği, içerisi ve dışarı arasında bir mekan yaratıyor. Cephe sistemi, aynı bir evin dış kapısı gibi hem içeriye bakılabilen hem de dışarının gözlemlenebilriği bir eşik yaratmış.

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası / Coll-Barreu Arquitectos

©Sanidad Grande

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası’nın cephesi, Coll-Barreu Arquitectos’un önceki projelerinde başlattığı bir araştırmanın sonucu -sistem olarak yapı örtüsü. Bu sistemin içinde yapının işlemesi, kentle enerji değiş tokuşu ve tabiki estetik gibi kavramları inceliyor ekip. Bütün örtü yalnızca görünüşü etkileyecek bir eleman olarak değil; yapının tamamının işleyişine hizmet eden bir sistem olarak tasarlanıyor. Ekibe göre bu sistem, farklı durumlara efektif cevap verebilecek bir cephe. Aynı zamanda cephe yalnızca kentsel bir mekan haline gelmek ve arazide yapının sınırlarını belirlemek dışında kentte sosyal bir araç haline gelmeli.

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası / Coll-Barreu Arquitectos

©Aleix Bagué

Basque Sağlık Departmanı Merkez Binası, servis ve iletişim hacimlerini kulesinde toplamış. Kule kısmının 2 katı da kurul toplantı odasına hizmet ediyor. Kulenin altında 7 kat ofis mekanlarına; 2 kat da sunum ve toplantı hacimlerine ayrılmış. Yapının oditoryum ve fuayesi ilk bodrum katına konumlandırılmış. Bu kısmın altında da 2 katlık bir otopark ve bir arşiv katı bulunuyor. Bütün yapı, özgün kurgusuyla kentte bir eşik tasarlıyor.


RELATED POST