Biomuseo

Biomuseo / Frank Gehry
Mimar: Frank Gehry
Yer: Amador Causeway, Panama
Yapım yılı: 2014

Panama Kanalı’nın girişinde Amador Causeway adı verilen bir bölgede 4,000 metre karelik bir alan üzerine kurulmuş Biomuseo bir Biodiversity (Biyolojik çeşitlilik) müzesi. Frank Gehry’nin Latin Amerika’da tasarladığı ilk bina olan müze, bünyesinde 8 galeri, geçici sergi alanları, bir dükkan ve bir kafe bulundurmaktadır.

©Fernando Alda

Müze binası, sergi alanı ve bu iki alanı çevreleyen park, Biomuseo’yu oluşturan üç temel element. Projenin merkezinde, renkli bir metal kanopi tarafından kapatılmış geniş, kamusal bir avlu bulunmaktadır. Avluyu kapatan metal kanopi, bölgede sıkça görülen yağmurlara karşı bir önlemdir. Yer yüksekliğinden 1 kat yukarıda bulunan avludan, Panama Kanalı’nın ve şehrin manzarası seyredilebilmektedir.

Her biri farklı bir parlak renkte ve açıda olan onlarca metal parçanın bir araya gelerek oluşturduğu metal kanopi, müze binasının en öne çıkan tasarım unsuru.

©Fernando Alda

Yapının renkli tasarımı, Panama’nın 3 milyon yıl önce denizden yükselerek Amerika’nın kuzey ve güney bölgelelerini birleştirmesini temsil etmektedir. Müzenin 8 galerisinin içerisinde de biyo-çeşitlilik konsepti ve biyo-çeşitliliğin Panama toprakları üzerindeki jeolojik ve doğal tarihi anlatılmaktadır. Müzenin içindeki sergilerde aynı zamanda doğal güçlerin insanların yaşamını nasıl etkilediği ve doğadaki tüm canlıların birbirlerine nasıl bağlı oldukları anlatılmaktadır.

©Fernando Alda

Biomuseo binasını çevreleyen 2400 metre karelik botanik bahçe, biyolojik çeşitliliğin bir başka temsilcisi olarak projeye yerleştirilmiştir. Bu büyük botanik park aynı zamanda bir dizi açık hava sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Frank Gehry, Biomuseo projesini “Bu proje benim için çok kişisel bir proje” sözleri ile açıklamaktadır. Gehry, bu proje sayesinde hem Panama kültürü ve insanı ile yakın ilişkiler kurabilmeyi başarmış, hem de günümüz dünyasının en önemli sorunlarından biri olan biyo-çeşitliliğin tehdit edilmesine karşı somut bir adım atmıştır.

©Fernando Alda


RELATED POST