Botter Apartmanı

Mimar: Raimondo D’Aronco
Yer: Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Yapım yılı: 1900

Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in terzisi ve modacı Jean Botter’in oturması için Raimondo D’Aronco tarafından tasarlanan Botter Apartmanı, Beyoğlu’nun en önemli mimari yapılarından. Dünyada 19. Yüzyılın sonlarına doğru filizlenen Art Nouveau akımının Türkiye’deki en belirgin temsilcilerinden biri olan Botter Apartmanı, günümüzde kullanılmıyor olsa da çok büyük bir mimari öneme sahip. Botter Apartmanı İstanbul’daki ilk Art Nouveau tarzındaki bina olarak bilinmektedir.

Botter Apartmanı - Raimondo D'Aronco

© listelist.com

19. yüzyılın sonlarında İstanbul’a göç etmiş Hollandalı bir terzi olan Jean Botter’in atölyesini ve evini içinde bulunduran apartman toplam 7 kattan oluşuyor. Dökme demir strüktür kullanılarak inşa edilen binanın dış cephesinde taş kaplama kullanılmış. Cephede kullanılan her bir taş yapının mimari D’Aronco tarafından ayrı ayrı çizilmiş. Apartmanın inşa edilmesi için İsveç Konsolosluğu’nun yanında seçilen arsa oldukça dar ve uzun. Yapının mimarisi de arsanın bu özelliğine göre şekilleniyor. Dar arsaya sığabilmek adına yapı bitişik nizam olarak inşa edilmiştir.

Botter Apartmanı - Raimondo D'Aronco

© Oğuz Topoğlu

Botter Apartmanı İstiklal Caddesi üzerinde olduğu için oldukça işlek bir zemin kotuna sahip. Bu nedenle apartmanın zemin katı ayrı bir önem kazanıyor. Cadde üzerinde bulunan, apartman girişinin sağa çekilmesi ile oluşan yüksek tavanlı, asma katlı mağaza, Botter Modaevi’nin prestij mekanı olarak ön plana çıkıyor. Yukarı katlarda ise 6 kişilik Botter ailesinin hayatlarını geçirdikleri evleri bulunmaktadır.

Botter Apartmanı - Raimondo D'Aronco

© Oğuz Topoğlu

Botter Apartmanı, mimarı Raimondo D’Aronco’nun Avusturyada Filizlenen Viyana Sesesyonu’ndan ne kadar etkilendiğinin de bir göstergesi.  Birinci kattaki kavisli küçük balkon, üst katlardaki diğer balkoncuklar, terasın tüm demir korkulukları ve yüzeyi dolduran yoğun bitkisel bezemeler Sesesyon’un, Viyana dışındaki en önemli örnekleri arasında. 1960 yılında bir banka şubesine dönüşen Botter Apartmanı’nın alt katının merdivenleri, bu değişim yüzünden yıkılıyor. Günümüzde kullanılmayan Botter Apartmanı boş bir şekilde restore edilmeyi bekliyor.


RELATED POST