READING

Café L’Aubette / Theo van Doesburg

Café L’Aubette / Theo van Doesburg

Mimar: Theo van Doesburg
Yer: Strasburg, Fransa
Yapım yılı: 1926

Café L’Aubette, 1920’lerin De Stijl akımının büyüleyici bir şekilde dışavurumu. Akımın öncülerinden Theo van Doesburg tarafından tasarlanmış olan kafe, minimalist, geometrik estetik duygusuyla Piet Mondrian gibi büyük modern sanat isimlerinden esinlenmiş. Van Doesburg tasarımıyla, kullanıcılarını modern sanat tablolarından birinin içine sürüklemeyi amaçlamış. Theo van Doesburg’un tasarımlarında odak noktası, rengi mekanı harekete geçirecek araç olarak kullanmak; Café L’Aubette de bunun en başarılı örneklerinden.

©Wikimedia: Claude Truong Ngoc

Café L’Aubette, Strasburg’da 1767’de yapılmış Aubette isimli yapının içinde bulunuyor. 1911’de Barok yapının tekrar tasarlanması için 46 mimarı biraraya getirmiş Fransız hükümeti. Theo van Doesburg de bu takıma 1926 yılında dahil olmuş ve yapının yeni fonksiyonların biri olan bu kafeyi tasarlamış. Café L’Aubette, De Stijl’in en çarpıcı örneklerinden. Bunun sebeplerinden bir tanesi Van Doesburg’un De Stij lprensiplerini daha ifadeli, dinamik mekanlar için yıkıyor olması. Kafede renklerin tatmin edici düzeyde bir yüzeyi hareketlendirmediği durumlarda Van Doesburg, dikdörtgenler şeklinde ekstrüzyonlar yapıyor.  İlkelerini anlatmak için uğraştığı De Stijl’e bambaşka yaklaşımlar ve kodlar getiriyor böylece. Sonucunda cesur geometrik yaklaşımlarla De Stijl çerçevesinde kurgulanmış Café L’Aubette iç mekanı, şu an grafik tasarım ve mimarinin birleşiminin bir nevi anıtı olarak kabul ediliyor.

*De Stijl: 1917’de Hollanda’da ortaya çıkmış; soyutlama, geometri, kesinlik, sanatsal sadeliği yakalama çabası gibi kavramları ve beyaz, sarı, kırmızı, yeşil, mavi, siyah, gri ana renklerinin -bu akımda gri ana renk olarak ele alınıyor- kullanımını esas almış olan akım. De Stijl, Kübizm (Cubism) akımının ortogonal minimalizm ilkelerinden esinleniyor. Theo van Doesburg, aynı isimdeki dergileri yayınlamasıyla başlamış akım.


RELATED POST