Danimarka Deniz Müzesi

Danimarka Deniz Müzesi - BIG

©Rasmus Hjortshoj

Mimar: BIG | Bjarke Ingels Group
Yer: Helsingor, Danimarka
Yapım yılı: 2013Danimarka Deniz Müzesi, 2013 yılında BIG ekibi tarafından Helsingor, Danimarka’da tamamlanmış. Müze, Helsingor’un tarihi bir bölgesinde yer alıyor. Etrafındaki yapılara ve konumuna sağlayacağı uyum da oldukça önemli bir nokta olmuş tasarım sürecinde bu nedenle. Sonuç olarak ortaya bu tarihi yapıyı ve etrafta yapılmış olan yeni yapıları yansıtan, eskiyle yeniyi aynı hacimde birleştiren özgün bir yapı ortaya çıkmış.

Danimarka Deniz Müzesi - BIG

©Rasmus Hjortshoj

Özgün tarihi bir konumda, Danimarka’nın en önemli, meşhur binaları ve yeni, kendini gösteren bir kültür merkezi arasında dikkat çekecek bir tasarım olmak durumundaydı proje. Bu bağlamda, yapının tasarımı etrafında bulunan Kronborg Kalesi ve alanın karakteristiğini bütünüyle anlayarak başladı. Bu gibi tasarım parametreleriyle kendini gösteren bir proje ortaya çıkacaktı.

Danimarka Deniz Müzesi - BIG

©Lucia Santiago Mora

Danimarka Deniz Müzesi bulunduğu yerdeki 60 yıllık eski liman duvarlarına dokunamadan, galeri alanları toprak altına yerleştirilerek yapılmış. Eski liman duvarları arasında  sürekli bir çember olarak ilerleyen tasarım, ziyaretçilerin bu duvarlar arasında galerileri gezerek gözlemlemeye iten bir yaklaşım.Böylece, bahsedilen eski liman tasarımın merkezinde bulunan bir öge oluyor aslında -ziyaretçilere bir geminin ölçeğini hissettirecek açık bir mekan deneyimleme şansı tanıyan. BIG, mekan deneyimini öne çıkaran mimari anlayışıyla etkileyici bir yapı seriyor gözler önüne.

Danimarka Deniz Müzesi - BIG

©Rasmus Hjortshoj

Eski liman alanının geniş açıklığını geçen üç köprü alanı içeriyor proje. Bu köprüler, ziyaretçilere müzenin farklı kısımlarına kısayollar sağlarken aynı zamanda kentsel bir bağlantı olma özelliği gösteriyor alanda. Bu üç köprüden eski limana ait olan köprü, limanı kapatan ve burayı gezdiren bir ağ görevi görüyor. Oditoryum kısmı da müzenin açık alanını Kronborg Kalesi ve çevresine bağlayan bir başka köprü. Son olarak zik-zak şeklinde, eğimli köprü de Danimarka Deniz Müzesi ziyaretçilerini girişe yönlendiriyor; gelenleri buraya çekerken hem üstte hem de altta çevrelerini saran tarihi ve yeni yapılmış yerleri gözlemleme imkanı sağlayan köprü, eski ve yeni birleştiren bir araç.

Danimarka Deniz Müzesi - BIG

©Rasmus Hjortshoj

Danimarka Deniz Müzesi’nde Danimarka denizin uzun ve tarihi geçmişi, yerin 7 metre altında, limanın etrafında ve içinde süregelen bir hareketle ortaya çıkmış. Müzenin içini oluşturan her zemin, sergi alanını oditoryuma, sınıflara, ofislere, kafeye ve limana aynı hacimde bağlarken, hafif eğimli karakteriyle heyecan verici heykeli mekanlar ortaya çıkarıyor; oldukça güçlü bir tasarıma sahip olmasının nedenlerinden yalnızca biri olarak.
RELATED POST