READING

Demir Tatil Köyü

Demir Tatil Köyü

Demir Tatil Köyü - Turgut Cansever, Emine Öğün, Mehmet Öğün, Feyza Cansever

Mimar: Turgut Cansever, Emine Öğün, Mehmet Öğün, Feyza Cansever
Yer: Bodrum, Muğla
Yapım yılı: 1987

Bodrum’un kuzeyinde yer alan, Torba mevkiinde bulunan Demir Tatil Köyü, 1990-92 yılları arasında verilen Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür. Bodrum Torba’daki Mandalya koyu üzerinde 50 hektarlık bir arazinin 2.7 hektarlık bir kısmı üzerine inşa edilen tatil köyü, orta gelirli Türk ailesine hitap eden bir tatil köyü olmayı hedeflenmiştir. Akdeniz’in kıyı şeridi üzerinde eğimli bir araziye konumlanan tatil köyünün yukarısında ise milli park alanı bulunmaktadır.

Fotoğraf: Cemal Emden

Turgut Cansever, kendi satın aldığı arsa üzerine tasarladığı tatil köyünün hem mimarı, hem müteahhiti hem de uygulayıcısı konumundadır. Cansever’in kendi mimari kimliğimi yapıya yansıtması,  tatil köyüne mimari açıdan büyük bir önem kazandırmıştır. Cansever, tatil köyünü bir prensip üzerinden inşa etmiştir: köyün ve binaların düzenindeki mükemmelliği ticari bir cazibe ile birleştirmek. Tatil köyünün, kullanıcıları için Akdeniz ve Ege’nin birleştiği bölgede eşsiz bir yaz hayatı sunmak ile birlikte, ticari açıdan da önemli bir değere ve çekiciliğe sahip olması planlanmıştır.

Eskiz

Demir Tatil Köyü, Yunan, Bizans ve Osmanlı mimarisinin etkilerine sahiptir. Farklı formlara sahip 35 villa, her biri denize bakacak şekilde alana yerleştirilmiştir. Tatil köyünü oluşturan bu villalar, her biri farklı özelliklere sahip olsa da ortak bir mimari dilin ürünüdür. Malzeme olarak yerel taşlar, ahşap ve biraz da çıplak beton kullanılarak villaların modern bir görünüşe sahip olması hedeflenmiştir.

Bodrum’un ve tatil köyünün yer aldığı bölgenin doğal özelliklerini korumak adına belli çözümler de yaratılmıştır. Arazi üzerindeki ağaçların ve toprak yapısının korunması adına arabalar olabildiğince tatil köyünün dışında tutulmuş, kıyı şeridinin erozyondan ve denizin kirlilikten zarar görmesi engellenmeye çalışılmıştır.

Ağa Han Mimarlık Ödülleri Jürisi, tasarımı incelikli ve basit bulmuştur. Jüri, güzel tasarlanmış ve arazi içerisine uyumlu bir şekilde konumlandırılmış binaların mimari tasarım, işçilik ve arazi gelişimi alanlarında standartları yükselttiğine vurgu yapmış ve tatil köyünü ödüle değer bulmuştur.

Yapı ile ilgili  daha detaylı İngilizce tanıtım yazıları ve fotoğraflara buradan ulaşılabilir.

 

 


RELATED POST