Musa Köprüsü

Musa Köprüsü / RO&AD

Mimar: RO&AD Mimarlık
Yer: Halsteren, Hollanda
Yapım yılı: 2011

Hollanda’nın Halsteren bölgesinde, 17. yüzyıldan kalma Roovere Kalesi’nin restorasyonu sırasında bölgedeki su dolu bir hendeğe yapılan Musa Köprüsü, görünmez tasarımı ile dikkat çekmektedir.

Roovere Kalesi etrafında bir köprü olması, 17.yy’da kalenin savunması açısından imkansızdı. Kaleye düşman askerler tarafından ulaşılamaması asıl amaçtı. Köprüyü tasarlayan mimarlar da, her ne kadar günümüzde kalenin ulaşılamaz olmasının bir gereği olmasa da, su içerisinde kamufle olmuş köprü fikrini bu savunma anlayışından ilham alarak bulmuşlardır.

Köprünün yapımında tamamen ahşap malzemeler kullanılmıştır. Köprüyü oluşturan ahşap elemanlar EPDM membran ile kaplanarak su yalıtımı sağlanmıştır. Suyun ortasında kalan bir siper izlenimi veren köprü, bölgenin peyzajı ile de eşsiz bir uyum içerisindedir. Ahşap, bu uyumu sağlamak için tercih edilmiştir.

Musa Köprüsü, adını Hz. Musa’nın Kızıldeniz’i ortadan ikiye yarması olayından almaktadır. Köprü, yalnızca köprüye belli bir mesafe yaklaştıktan sonra görülebilmektedir. Köprünün içinde yürürken, suyun içinden yürüme deneyimi yaşanmaktadır.

 


RELATED POST