Foro Boca

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

Mimar: Rojkind Arquitectos + Bjarke Ingels
Yer: Boca del Rio, Veracruz, Meksika
Yapım yılı: 2017

Foro Boca, aslında Boca del Rio’nun 2014 yılından bu yana geçirdiği müzikal ve kültürel gelişimin ürünü. 2014’te Boca del Rio Filarmonik Orkestrası’nın kurulmasıyla başlayan bu süreçte çeşitli performanslarla ülkenin hatta dünyanın çeşitli yerlerinden bir çok müzisyenin dikkatini çeken bir yer haline gelmiş. Sonucunda bir orkestra ve performansları bölgenin kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş ve buna hizmet edecek olan bir alan  planlanmaya başlanmış. Böylelikle Rojkind Arquitectos ofisi ve Bjarke Ingels (BIG ekibi kurucusu) ortaklığında Foro Boca yapısı ortaya çıkmış. Yapı, 2017 Aralık ayının başında hizmet vermeye başlamış.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

© Jaime Navarro

Veracruz’un Boca del Rio bölgesindeki Foro Boca, şehirde durumu kötüleşmiş bir alanın yeniden canlandırılması için yapılmış masterplanın bir parçası. Bir nehrin ağzındaki alan, hem bölgeye ismini vermiş hem de tarihi açıdan oldukça zengin. Projenin arazisi de nehirle denizin ayıran bir dalgakıranın hemen yanında bulunuyor. Şehirde kıyı bölgesinin bitimi olan bu yer diğer tarafında yerel resturantların olduğu bir caddeye bakıyor. Burası kullanıcı çekmek ve yeniden canlandırma projesinde potansiyel bir kitle sağlamak için oldukça önemli bir merkez olmuş olsa gerek.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

© Iker Gill

Foro Boca’nın arazisi, şehir merkezinin ve bu kıyı şeridinin dinamiğini arttıracak bir öge olarak düşünülmüş. Rojkind Arquitectos ve Bjarke Ingels burayı projede Foro Boca’nın dilinden başlayarak şehre moderniteyi aşılayan kentsel bir nokta olarak ele alıyor. Geniş meydan alanıyla bölgede buna hizmet eden ilk altyapısal renovasyonu gerçekleştiren yapı, beton küpleriyle oldukça modern, zamansız bir ifadeye sahip oluyor.

Taş kaplamalarla sağlanan bu modern monolitik görüntü, yapının aynı zamanda dalgakıranla ortak bir dile sahip olmasını sağlıyor. Beton küpler de git gide büyüyerek ve şekil değiştirerek yapının merkezini yani konser salonunu oluşturuyor. Konser salonu için Foro Boca’da birçok akustik danışman ve tiyatro alanları mekaniğinde uzman kişilerle  çalışılmış. Amaç, tüm Meksika’da en ileri teknolojiler kullanan, gelişmiş konser salonu olabilmek.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

© Iker Gill

Başlangıç olarak yapı, üç farklı program göz önünde bulundurularak tasarlanmış: yıllık orkstra konserleri, aylık oda müziği performansları ve düşük bütçeli ailelerin çocuklarına hizmet edecek okul sonrası sosyal geliştirme programı. Orquestando Armonia adındaki bu programda amaç, çocukların değer ve duyularına katkı sağlayacak koro ve orkestra eğitimi. Foro Boca’nın programları bölgenin kültürel ve sosyal yaşamına katkı sağlaması için düşünülmüş programlar, aynı zamanda şehirde ihtiyaç duyulan yeni bir  orkestra evi ve sosyal çevreyi vurguluyor.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos Plan

Zemin Kat Planı

Mimari program olarak yapıda, klasik müzik, geleneksel müzik ve popüler müzik olmak üzere üç farklı konser salonu bulunuyor. Toplan 966 kişi kapasiteli salonlar. Foro Boca’nın salonları aynı zamanda dans, tiyatro hatta sinema içeren performanslara da uygun tasarlanmış. Forum alanında ise geniş bir prova alanı bulunuyor. Forum aynı zamanda konserlerin canlı yayınlanacağı, bazı tiyatro performanslarının sergilenebileceği, sinema gösteriminin ve dans gösterilernin yapılabileceği bir alan yaratıyor tasarlanışıyla. Yapıda bir de ofis alanı, müzikal bir kütüphane, kafeterya ve restoran bulunuyor.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

© Jaime Navarro

Foro Boca yarattığı kamusal alanda üç kat boyunca uzanan bir giriş holü dikkat çekiyor. yapıdaki katları birbirine bağlayan bu alan, yarattığı boşluklarla yapıdaki sirkülasyon alanlarını barındırıyor ve  bunlara arası görsel iletişim sağlıyor. Boşluktaki platformlarla da solo performans sergileyen sanatçılar için alanlar düzenlenmiş. Bu kamusal alanın en üst kısmı, nehir ve denize bakan bir seyir terası.

Foro Boca / Rojkind Arquitectos

© Jaime Navarro

Foro Boca’nın geniş plaza kısmı da yaratılan kamusal alanın bir parçası. Dalgakıranın uzantısı halinde, orkestra binasının içindeki sosyal hayatı dışarı taşıyan bir mekan. konserlerin canlı yayınının yapılacağı ekranların dabulunduğu projede genel amaç, arazideki sosyal aktiviteleri hem genişletmek hem de birbiri içine katmak.

 


RELATED POST