Grace Farms

Grace Farms / SANAA

Mimar: SANAA
Yer: New Canaan, Conneticut, Amerika Birleşik Devletleri
Yapım yılı: 2015

SANAA (Pritzker 2010) tasarımı Grace Farms, New Canaan, Conneticut’ta 32 hektarlık alana yerleşen bir peyzaj ve yapı tasarımı. Grace Farms Vakfı, kar amacı olmayan bir organizasyon; bu projeyle amaçlanan insanların doğayı deneyimlemeleri, bu vakıfla adaleti gözetmeleri, sanatla buluşmaları, vakıf bünyesinde komüniteyi büyütmeleri ve güveni keşfetmeleri için alan sağlamak. Proje, Grace Komünite Kilisesi Vakfı ve bunun gibi vakıflar tarafından hayata geçirilmiş. Grace Farms, birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek, konserlere, ailelere uygun sanat derslerine ve çok disiplinli kültür projelerine mekan sağlayabilecek bir proje.

Grace Farms / SANAA

© Iwan Baan

Proje için mimari talimat, kullanıcının kültürel ilgisini ve merakını açık alanlar, mimari, sanat ve tasarımla bir mekan içerisinde buluşturmak. Böylece, Grace Farms ile projenin büyük bir parçası olan peyzaja insan çekmek ve kullanıcılara bu doğayı deneyimletebilmek, sosyal ve sanatsal aktivitelerle bireyler arası iletişimi arttıran ve vakıf bünyesinde komüniteyi büyütebilmek, çeşitli kaynaklar ve fırsatlarla bir yardımlaşma ortamı kurmak ve çalışma, tartışma, ibadet ve derin düşünme için bir ortam yaratabilmek amaçlanmış.

Grace Farms / SANAA

© Dean Kaufman

Bunun üzerine SANAA ekibinin geliştirdiği mimari konsept, bir çeşit ‘Nehir (River)’ yaratmak. SANAA’nın amacı bu nehrin peyzajın bir parçası olarak dikkati yalnızca kendine çekmeyen bir yapıya dönüşmesi. SANAA, yapının bu doğal oluşumun bir parçası olarak var olabilmesini hedefliyor.

Grace Farms’ın bir yapı gibi hissettirmeyen, buraya gelen kullanıcıların kendini yapının etrafındaki doğanın bir parçası hissettiği, bu doğanın zevkini deneyimledikleri bir mekan olması istenmiş. Ayrıca  mevsimden mevsime değişen doğanın, yaratılan ‘nehir’ içinde sürekli olarak deneyimlenebilmesi amaçlanıyor. 

Grace Farms / SANAA

© Iwan Baan

Bir tepecik ile başlayan Grace Farms, nehir, peyzaja yedirilmiş şekilde, hafif eğim boyunca aşağı doğru akıyor. Bu akıntı zaman zaman bükülerek gölete benzeyen noktalar oluşturuyor. Cam, beton, çelik ve ahşap ile kurgulanmış yapı, tek uzun bir çatı ile örtülmüş. Bu çatı, cam cepheler yardımıyle yüzeyin üzerinde uçan bir ögeye dönüşüyor ve peyzaj boyunca ona uygun bükülüyor. Yürüyüş yolları, avlular ve camla sarılmış hacimler, bu uçan çatı altından tamamen transparan alanlar oluşturarak peyzaja açılıyor ve kullanıcıları içeriye davet eden bir tasarım ortaya koyuyor.

Grace Farms / SANAA

© Iwan Baan

Grace Farms projesinin kapladığı 32 hektarlık alanın yaklaşık 30 hektarı peyzaja ayrılmış durumda; çayırlar, ormanlar, sulak alanlar ve göletlerle. Peyzaj tasarımı üstlenen OLIN ekibi, yerel bitki örtüsü ve faunanın var olan habitatını koruyup geliştirmeyi amaçlamış. Ekip, bu geniş peyzaja SANAA’nın tasarımı komünite bahçeleri, atletik alanlar, oyun alanları ve patikaları entegre ediyor.

Grace Farms’ın yapımı için alandan birkaç ağaç temizlenmiş tabiki. Bu ağaçlar da yapının mobilyalarını oluşturuyor şu anda. Buna ek olarak alanda ısıtma ve soğutma için jeotermal kuyular açılmış. Larry Weaner Landscape Associates tarafından biçilen alanların yüzde 70’i doğaya çayırlarla geri kazandırılmış.

Grace Farms / SANAA

© Dean Kaufman

Grace Farms, doğayla iç içe mimari konsepti, doğanın bir parçası olmayı hedefleyen tasarım süreci ve kullanıcının mimari içinde yaşam kalitesini arttıran mimari yönergesiyle SANAA’nın oldukça dikkat çekici yapılarından yalnızca bir tanesi. Proje, aynı zamanda doğasıyla bütünlüğü, ısıtma-soğutma sistemleri ve yeniden kullanım yaklaşımı açısından sürdürebilir bir yapı ortaya koyuyor. 

Proje ile ilgili videolar için; https://vimeo.com/159072884 , https://vimeo.com/135384950https://vimeo.com/135384947https://vimeo.com/135384946


RELATED POST