KA Evi

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

Mimar: Erginoğlu & Çalışlar
Yer: Erzincan, Türkiye
Yapım yılı: 2015-2016

2015 yılında başlayan inşaat süreci sonucu 2016 yılında tamamlanan KA Evi, Erginoğlu & Çalışlar ekibinin tasarımı. Erzincan’da ağaçlık bir araziye konumlandırılmış ev, uluslararası camiada da tanınan bir çağdaş sanatçı ve direktör için tasarlanmış. Projede sanatçının ruhunu yansıtma fikriyle yola çıkan ekip, yönetmenin aynı zamanda kendi ve ailesi için sığınacağı sakin, güvenli ve doğayla iç içe bir konut hedefliyor.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

Uluslararası sanat çalışmalarına imza atmış, sıklıkla sergiler açan bir film yönetmeninin evi olan KA Evi, yönetmenin ve ailesinin çiftçilik ve hayvancılığa duydukları ilgiyi de besleyecek ögelerle tasarlanmış. KA Evi, aile yadigarı arazisinde, hem çiftlik işleri ile ilgilendiği zaman kalınabilecek bir konut hem de ev sahibinin sanat ve film çalışmalarına konsantre olabileceği bir inziva noktası. Bunlara ek olarak ev, bir proje için mekana ihtiyacı olan uluslararası sanatçılara dönemlik konaklama sağlayacak bağımsız bir atölyeyi de bünyesinde barındırıyor.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

KA Evi, sık ağaçlık içinde çevreden izole, gün batımında Munzır Dağlarının harika manzarasına hakim bir konut olarak tasarlandı. Hem konum hem tasarım itibariyle bu “izolelik” kavramına önem veren ekibintasarım sürecinde en önemli koşullarından biri “azami mahremiyet” sağlmak olmuş. Bu tasarım yaklaşımıyla KA Evi’nde evin iç mekanlarının ve özellikle dış mekan kullanımının evin yakın çevresinde yaşayanlar tarafından algılanmaması istenmiş.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

Erginoğlu & Çalışlar ekibini projeden en çok zorlayan noktalardan biri evin inşaat süreci olmuş. KA Evi’nin Erzincan dışında kalan arazisi, kolay inşaat yapımına izin vermemiş. Zorlu inşaat süreci ekibi, daha pratik bir malzeme olarak bina taşıyıcısını hem estetik hem de strüktürel anlamda daha gelişmiş bir materyal olan çelik sistem ile kurgulamaya itiyor.

Kocaeli’nde imal edilip yerinde monte edilen çelik sistem, deprem bölgesi olan -1939 ve 1992’de iki büyük deprem yaşayan- Erzincan’daki arazide hem güvenlik hem de yarattığı mimari atmosfer nedeniyle tercih edilmiş. Tüm dış duvarlarda ve çatıda yine kuru imalat sistemleri kullanılarak inşaat kalitesini arttırmak hedeflenmiştir.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

Ekibin üzerinden durduğu bu “izolelik” kavramı yanında tasarım sürecini yönlendiren noktalardan bir başkası da, Erzincan’ın 1939 ve 1992’de geçirdiği bu iki büyük deprem ve yaşanılan kayıpların hala hafızalarda olması nedeniyle, hem ev sakinleri hem de gelecek misafirler için psikolojik olarak sağlam bir noktada bulunma hissini yaratmak olmuş. Bu yaklaşım, evin strüktürüne ek olarak, evin iç mekan tasarımına da yön veriyor: evin çelik strüktürünün iç mekanda da algılanması sağlanmış. Aynı zamanda evin hem de bir atölye hissi oluşturması, bu şekilde sağlanmış denebilir.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

KA Evi, 468 metrekarelik tek bir kütleden oluşuyor. Bu tek kütlede, bütün mekanların birbiri ile görsel ilişkisinin olması sağlanmış. Ekip, bunu galeri boşluğuna ve evin zemin katına bakan bir yatak odası ile sağlıyor. Aynı zamanda bu tek kütleye rağmen atölye kısmı dışarıdan ayrı bir girişe sahip şekilde planlanmış. Yine de atölye ve evin girişlerinin ortak bir saçak ile çözülerek evin tek kütle algısının değişmemesi sağlanmış. Bu iki giriş sebebiyle KA Evi kütlesinin ortasında bir boşluk oluşuyor. Farklı mekanlara girişi barındıran bu boşluk, Erzincan’ın soğuk ve karlı kışında kapı önlerinin korunaklı olmasını sağlıyor.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

KA Evi’nde dış kaplama olarak, yerel olarak adlandırılabilecek bir tutumla, ahşap tercih edilmiş. Ahşabın üzerine çelik taşıyıcı sistem ile aynı renkte doğramalarla bu ahşap kaplama ön plana çıkarılmış. Evin iç mekanında ise çelik taşıyıcı sistem gözler önünde. Duvarın iç yüzü de kontrplak olarak bırakılmış. Böylece ev iç mekanda da dışarıda da ahşap ve gri çelik birliğini yakalıyor. Evin mobilyaları ise ev sahibi tarafından özel olarak seçilmiş, aile yadigarı evden kalan tavan göbekleri tavana asılmış ve ev sahibinin sanat koleksiyonundan bazı parçalarla iç mekan zenginleştirilmiş.

KA Evi / Erginoğlu & Çalışlar

©Cemal Emden

Hasan Çalışlar, Zeynep Şankaynağı, Duygu Uzunalı ve Mustafa Tural’dan oluşan ekibin tasarımı KA Evi projesi, World Architecture Community 2017 (Dünya Mimari Topluluğu 2017) kapsamında hem jüri ödülünü aldı, hem de program kapsamında üyelerin oylarıyla seçilen proje oldu.Yönetmen ve ailesinin tarım ve hayvancılığa duydukları ilgiyi besleyecek ögeleri de ön plana çıkaran KA Evi, kullanıcıları için, Erzincan’da Erzincan’ın doğasıyla iç içe bir inziva noktası.


RELATED POST