READING

Kanada Soykırım Anıtı (National Holocaust Monument...

Kanada Soykırım Anıtı (National Holocaust Monument)

Kanada Soykırım Anıtı - Studio Libeskind
Mimar: Libeskind Studio
Yer: Ottawa, Kanada
Yapım yılı: 2017

Kanada’nın Ottawa şehrine Libeskind Studio tarafından tasarlanan Kanada Soykırım Anıtı’nın inşaatı, 2017 yılında tamamlandı. Kanada Hükümeti tarafından açılan bir yarışmada birinci seçilen proje, ülkede yaşayan soykırım kurbanlarını ölümsüzleştirmek ve soykırımdan geriye kalan insanları anmak için yapılmış. Kanada Soykırım Anıtı, Wellington ve Both caddelerinin kesişim noktasında, yaklaşık üç dönümlük bir alana inşa edilmiş. Proje alanı Kanada Savaş Müzesi’nin karşısında olduğu için sembolik olarak da bir değere sahip.

Kanada Soykırım Anıtı - Studio Libeskind

© doublespace photography

Kanada Soykırım Anıtı, Nazi rejimi sırasında hayatını kaybeden masum insanları ve soykırımdan kurtulmayı başarıp Kanada’ya yerleşen binlerce Musevi vatandaşı anıyor. Bu bağlamda, mimari; sanat, peyzaj ve bilim ile bir araya gelerek, insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri ile bağ kuruyor ve insanoğlunun yaşama gücünü yansıtan önemli bir mesaj veriyor.

 

Kanada Soykırım Anıtı - Studio Libeskind

© doublespace photography

Anıt, altı üçgensel beton kütlenin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Yerinde dökülmüş beton kullanılarak inşa edilen anıtın beton yüzeyleri çıplak bırakılmış. Bu kütleler bir yıldızın altı farklı ucunu sembolize etmekte. Bu yıldız hayatını kaybeden Musevi vatandaşların görsel bir sembolü. Yaratılan üçgen mekanlar ise Nazi rozetlerini ve Nazi rejiminin homoseksüelleri, Musevileri ve diğer azınlık gruplarını toplumun geri kalan kısmından dışlama çabasını temsil ediyor.

Kanada Soykırım Anıtı - Studio Libeskind

© doublespace photography

Her bir üçgen parçanın beton duvarlarında, Edward Burtynsky tarafından çekilmiş büyük ölçekli, monokrom toplama kampı fotoğrafları sergileniyor. Bu fotoğraflar ile, anıta gelen ziyaretçiler için eğik duvarlar ve labirente benzeyen iç mekan kurgusundan farklı bir boyut yaratmak amaçlanmış. Anıt’ın çevresinde ise iğneyapraklı ağaçların oluşturduğu küçük bir orman var. Bu ağaçlar, soykırımdan kurtulup Kanada’ya gelen Kanada vatandaşlarının ülkeye verdikleri katkıyı sembolize ediyor.

 

Kanada Soykırım Anıtı - Studio Libeskind

© doublespace photography

 
RELATED POST

  1. […] güçlü bir mekan yarattığı güncel eserlerinden biri olan Kanada Soykırım Anıtı’na buradan […]