Denver Sanat Müzesi

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Mimar: Studio Libeskind
Yer: Denver, Colorado, ABD
Yapım yılı: 2003-2006

Denver Sanat Müzesi (Denver Art Museum) Studio Libeskind’in Amerika’da tamamladığı ilk yapı. Diğer adı Frederic C. Hamilton Binası olan yapı, Denver’da 1971 yılında İtalyan mimar Gio Pionti tarafından tasarlanan mevcut sanat müzesine bir ek olarak tasarlanmış. 2006 yılında açılan bu ek bina çağdaş sanat koleksiyonları ve sergilerinin yanı sıra Okyanusya ve Afrika sanat eserlerini de bünyesinde bulunduruyor.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Amerika’nın Colorado eyaletinde bulunan Denver, Rocky Dağları’nın eteğinde, 1560 rakımda bulunan bir şehir. Amerika’nın batısı boyunca uzayan Rocky Dağları şehirdeki yaşamı etkileyen en büyük coğrafi etkenlerden. Daniel Libeskind de Denver Sanat Müzesi’ni tasarlarken bu dağların etkisini göz ardı etmemiş. Libeskind’in tasarımı Rocky Dağları’nın vadi ve tepelerinden esinlenilerek oluşturulmuş bir dizi geometrik hacimler olarak tanımlanabilir.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Libeskind’in binanın cephesini tamamen titanyum ile kaplama kararı yapıyı özgün kılan özelliklerden bir tanesi. Yaklaşık 13,500 metre karelik binanın tamamında 9,000’i aşkın titanyum panel kullanılmış. Bu paneller, Denver’lı titanyum üreticisi tarafından müzeye bağışlanmış. Müzenin dikkat çekici kısımlarından bir diğeri ise yanındaki cadde üzerine kadar konsol çıkan sivri ucu. Bu konsolun ucu Gio Pionti’nin tasarladığı mevcut müze yapısını gösteriyor. Yapının bu kısmından uzanan çelik ve cam bir köprü iki müze yapısını birbirine bağlıyor.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Bu dağ şehrinin kendine özgü ışık, renk, sıcaklık ve iklim değişiklikleri, tasarım aşamasında Studio Libeskind’i zorlayan etkenlerin başında gelmiş. Libeskind bu etkenlerin yalnızca işlevsel ve fiziksel olarak değil; kültürel ve denetsel bağlamda da projenin bir parçası olması konusunda ısrarcı olmuş.

Tasarlanan ek yapıyla birlikte müzenin ana girişi buradan sağlanıyor. Açılı duvarların tariflediği merdivenler, kullanıcıları 4 katlı müze binasının üst katlarındaki sergi salonlarına çıkarıyor. Sergi alanları tavan pencerelerinden ışık alıyor. Ayrıca ek bina ile müzeye yeni sergi alanları, 280 kişilik bir oditoryum, kafeterya ve müze mağazaları kazandırılmış.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Yapı toplam üç bölümden oluşuyor. Birinci katta geçici sergilerin bulunduğu Gallagher Aile Galerisi yer alıyor. İkinci katta ise modern sanat koleksiyonlarının bulunduğu Anschutz Galerisi ve çağdaş Amerikan eserlerinin sergilendiği Martin & McCormick Galerisi var.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

© Bitter Bredt

Denver Sanat Müzesi, şehirdeki kamusal hayatı yeniden kurgulayan bir proje. Yapı, yarattığı kamusal alanlar, geçişler ve meydanlar ile şeir ölçeğinde kentin önemli noktalarını birbirine bağlıyor. Müzenin ön bahçesi olarak adlandırılan Acoma Plaza, kamusal sergi ve etkinliklerin gerçekleştiği bir meydan olarak kullanılıyor. Ayrıca yapı, Michael Graves tarafından tasarlanan Denver Halk Kütüphanesi’nin (Denver Civic Library) komşusu.

Denver Sanat Müzesi / Studio Libeskind

Kütle Oluşumu

Denver Sanat Müzesi’nin 2006 yılında açılmasından sonra bölgenin kültürel kimliği büyük bir değişim geçirmiş. Pek çok ünlü sanatçı, müzenin sunduğu esnek mekanlar sayesinde Denver Sanat Müzesi’ni tercih etmiş ve Denver zamanla Amerika’nın sanat merkezlerinden biri haline gelmiş. Buna ek olarak müzenin bulunduğu bölgede pek çok yeni müze ve galeri açılmış. Libeskind, tasarladığı yapıyı Denver’ın kimliğini değiştiren bir ikon olarak tanımlıyor.

Studio Libeskinde, Denver Sanat Müzesi’nin tasarım ve inşaa sürecince, Walt Disney Konser Salonu’nun yapımında da görev alan Davis Partnership Architects ve MA Mortenson Company gibi firmalarla işbirliği kurmuş.


RELATED POST