MOCA

MOCA / Arata Isozaki

© MOCA

Mimar: Arata Isozaki
Yer: Bunker Hill, Los Angeles, ABD
Yapım yılı: 1987

MOCA (Museum of Contemporary Art) Los Angeles, 2019 Pritzker ödüllü mimar Arata Isozaki tarafından tasarlandı. Los Angeles’ın en önemli müzelerinden biri olan MOCA, şehir merkezinde, Grand Avenue caddesi üzerinde bulunuyor ve Walt Disney Konser Salonu ve Broad Müzesi gibi şehrin diğer önemli müzelerinin komşusu.

MOCA / Arata Isozaki

© Arata Isozaki

Postmodern mimarinin önemli temsilcilerinden olan yapı 1987 yılında tamamlanmış. Los Angeles’ın çelik ve cam kompozisyonuna sahip yüksek yapılarıyla bilinen Bunker Hill bölgesinde bulunan yapı, yalın ve mütevazı ölçeği ile çevresindeki yüksek yapılarla tezat oluşturuyor. Isozaki, müzenin yedi katından yalnızca dördünü sokak kotunun üstünde tasarlamış. Böylece büyük bir kısmı yerin altında bulunan yapı üzerinde bulunduğu bölgenin kentsel niteliğini sorguluyor.

MOCA / Arata Isozaki

© MOCA

Isozaki’nin tasarımı, kırmızı kumtaşı kaplaması ile dikkat çekiyor. Müzenin girişi teraslı bir avluya çıkan kemerli yapıdan sağlanıyor. Galeri alanları bu avlunun etrafına yerleştirilmiş. Avlunun altında kalan galeriler, birbirini takip edecek şekilde tasarlanmış ve her bir galeri tavan pencereleri ile aydınlanıyor. Müzenin idari birimleri ve ofis alanları ise cadde kotunun üzerinde yer alan silindirik çatılı kütlenin içerisinde yer alıyor.

Isozaki, tasarımında soyut formlar tercih etmiş. Ancak tasarımın genelinde üstü kapalı bir geleneksel tutum da mevcut. Pozitif mekanlar ile (müze) negatif mekanlar (avlu) arasındaki geçişler Doğu Asya kültürüne referans veren mimari oyunlar. Isozaki’nin yarattığı geometrik kompozisyonun ying-yang felsefesi ile örtüştüğü söylenebilir.

MOCA / Arata Isozaki

© MOCA – Elon Schoenholz

MOCA, Arata Isozaki’nin Amerika’da gerçekleştirdiği ilk projesi. Isozaki’nin tasarımı pek çok mimar tarafından eleştirilmiş. Özellikle yapının Grand Street caddesine bakan cephesinin açıklıksız, düz ve sağır bir duvar olması büyük eleştiri almış. Ancak bu Isozaki’nin bilinçli olarak verdiği bir karar. Isozaki, yapının içeriye, California Plaza tarafına yönelmesini amaçlamış.

MOCA / Arata Isozaki

© MOCA – Brian Forrest

Amerika’nın en önemli çağdaş sanat müzelerinden biri olan müze oldukça geniş bir koleksiyona sahip. Müzede Jasper Johns, Jackson Pollock, Marc Rothko, Andy Warhol, Alberto Giacometti ve pek çok dünyaca ünlü sanatçının eserleri sergileniyor. Müzede ayrıca geçici sergiler, özel etkinlikler, dersler, söyleşiler ve atölye programları da gerçekleştiriliyor.


RELATED POST