READING

Gunma Modern Sanat Müzesi

Gunma Modern Sanat Müzesi

Gunma Modern Sanat Müzesi / Arata Isozaki

© Wiiii / Wikimedia Commons

Mimar: Arata Isozaki
Yer: Takasaki, Gunma, Japonya
Yapım yılı: 1974

Gunma Çağdaş Sanat Müzesi, Japon mimar Arata Isozaki tarafından 1974 yılında tasarlanmış. 1986 yılında RIBA Altın Madalyası’nı alan Isozaki, 2019 yılında ise Pritzker Ödülü ile onurlandırıldı. Gunma Çağdaş Sanat Müzesi ise, yeni brutalizm ve metabolist mimari akımlarından etkilenen Isozaki’nin mimari manifestosunu en belirgin olarak yansıtan eserlerinden biri.

Gunma Modern Sanat Müzesi / Arata Isozaki

Isozaki tasarımı ile müze kavramını yeniden sorguluyor. Müzeyi boşluk ve çerçevelerin tanımladığı bir mekan olarak gören Isozaki, Gunma’yı mekansal olarak bu doğrultuda kurgulamış.12 metrelik bir küp metaforik olarak tasarımın temel taşı olarak belirlenmiş. Bu yalın küpün kullanılması, yapısal olarak bir hafiflik sağlıyor ve mimarlığı maddesel olmaktan çıkarıyor. Küpün içinde hiçbir oransal hiyerarşi söz konusu değil. Böylece müze oldukça sakin ve sade bir kimliğe sahip oluyor.

Gunma Modern Sanat Müzesi / Arata Isozaki

© Archdaily

Isozaki, Gunma Çağdaş Sanat Müzesi’ni sanat eserlerini sergileyen ve izole eden bir mekan olarak düşünmüş. Birbirinin aynısı olan bu küp kutular, alüminyum cephe panelleri ile kapatılmış. Böylece yapı daha ağırlıksız bir kimlik kazanıyor. Isozaki, mimarinin sergilenen sanat eserleri ile yarışmasını istememiş. Bu nedenle yapının tasarımında oldukça minimalist bir tutum izlemiş.

Müzenin kübik strüktürü, her mekanın etrafında üç boyutlu bir kabuk oluşturuyor ve müzede sergilenen sanat eserleri ile yapının dışındaki Gunma-no-mori Parkı arasındaki bağı kesiyor. Bir çerçevenin üzerindeki tablo ile sergilendiği duvar arasında bir sınır oluşturması gibi, Gunma Çağdaş Sanat Müzesi de iç mekanları ile dış dünya arasında bir çerçeve oluşturuyor. Bu sayede iç mekanlar sadece sanata odaklanmış durumda.

Gunma Modern Sanat Müzesi / Arata Isozaki

© Archdaily

Müzenin girişinde ziyaretçileri anıtsal bir merdiven karşılıyor. İki sıra ‘kübün’ arasından yükselen bu merdiven ikinci katta bulunan oditoryuma ve galeri alanlarına çıkıyor. Merdivenin iki yanı da mermer duvarlar ile sarılmış.

Gunma Modern Sanat Müzesi / Arata Isozaki

© Archdaily

Gunma Çağdaş Sanat Müzesi iki aşamada tamamlanmış. İlk kısmı 1974 yılında tamamlanan yapı, çift yönlü simetrik bir kurgu önerse de iki kübik yapı inşa edilmemiş ve bu simetri ilk aşamada tamamlanamamış. Bu iki küp yönetmeliklere uymadığı nedeniyle daha sonra eklenememiş ve 1994 yılında Isozaki tek bir 12 metrelik kübü tasarıma ekleyebilmiş.


RELATED POST