Yatsushiro Belediye Müzesi

Yatsushiro Belediye Müzesi / Toyo Ito

© Tomio Ohashi

Mimar: Toyo Ito
Yer: Yatsushiro, Japonya
Yapım yılı: 1991

Yatshusiro Belediye Müzesi (Yatshushiro Municipal Museum), Toyo Ito tarafından 1991 yılında tasarlandı. Ito’nun tasarımı Artpolis projesinin bir parçası. Artpolis, eyalet hükümetinin başlattığı ve bir dizi mimarın kentin belirli bölgelerine kültürel yapılar tasarlamasına yönelik bir plancılık projesi. 22 senedir devam eden bu projenin en önemli örneği ise Yatsushiro Belediye Müzesi binası.

Yatsushiro Belediye Müzesi / Toyo Ito

© Tuomas Kivinen

Yatsushiro şehrindeki proje için Toyo Ito’nun seçilmesi oldukça riskli bir karar. Proje alanının hemen yanında tarihi Shohinken Köyü ve Yatsushiro Kalesi’nin kalıntıları bulunuyor. Ito’nun teknolojik ve modern mimari üslubu, bölgenin karakteri ile doğrudan tezat oluşturuyor. Ancak Ito, bölgenin tarihi yapısının kendi geleceğe bakan mimari dilini engellemesine izin vermemiş ve bu tarihi alanda, çelik ve cam kullanarak modern bir pavyon inşa etmiş.

Yatsushiro Belediye Müzesi / Toyo Ito

© Tuomas Kivinen

Müze iki katlı olmasına rağmen yapının etrafındaki toprak zemin yükseltilmiş ve müzeye küçük bir tepenin üstünde yükselen tek katlı bir bina izlenimi kazandırılmış. Müzeyi oluşturan mekanlar yapıyı örten dalgalı, cam bir kanopin altında konumlandırılmış. Yarımm silindir şeklinde yatay bir depo hacmi de bu kanopinin altında yer alıyor. Bölgedeki su basma tehlikesine karşın arşiv alanını yerin altında tasarlanmamış ve böyle bir çözüme gidilmiş.

Yatsushiro Belediye Müzesi / Toyo Ito

© Yuki Seto

Yatsushiro Belediye Müzesi, Toyo Ito’nun diğer yapılarıyla da benzerlikler gösteren bir tasarım. Yapı, Ito’nun Rüzgar Kulesi’nin (Tower of Winds) de bulunduğu ‘Rüzgar Serisi’ altında tasarladığı binalar arasında gösterilebilir.  Ayrıca müzenin strüktürel yapısı, kendi evi Silver Hut’ı andırıyor.

Kaynak:

  • Rory Stott. “AD Classics: Yatsushiro Municipal Museum / Toyo Ito” 21 Mar 2013. ArchDaily. Accessed 28 May 2019. <https://www.archdaily.com/347211/ad-classics-yatsushiro-municipal-museum-toyo-ito/> ISSN 0719-8884

 


RELATED POST