Lego Evi

Lego Evi - BIG

©Iwan Baan

Mimar: BIG – Bjarke Ingels Group
Yer: Billund, Danimarka
Yapım yılı: 2014-2017BIG – Bjarke Ingels Group’un dünyaca ünlü oyuncak firması Lego ile işbirliğiyle tasarladığı Lego Evi (Lego House) 2017 yılında tamamlandı. Klasik bir lego parçasının mimari ölçekte yeniden üretilmesi ve bu parçaların bir araya getirilmesiyle oluşan Lego Evi, bir lego müzesi olarak işlev görüyor. Yapı, Lego’nun da merkezi olan Danimarka’nın Billund şehrinde bulunuyor.

Lego Evi - BIG

©Iwan Baan

Lego Evi, sıradışı tasarımı ile kısa sürede şehrin önemli ikonlarından biri haline gelmiş. Müze projesinin en büyük amaçlarından biri de Billund şehrini bir ‘Çocuk Başkenti’ haline getirmek. Buna rağmen, yapı tüm yaşlardan lego-severlere hitap eden bir müze. Billund Belediye Başkanı Ib Kristensen ve Lego firmasının üç jenerasyonunun da desteği ile 2014 yılında yapımına başlanan müze toplam 12,000 metre karelik bir alana, eski Belediye Binası arazisine inşa edilmiş.

Lego Evi - BIG

©Kim Christensen

Lego Evi’nin içindeki tüm mekanlar Lego’nun mottosu olan “oyun ile öğrenmek hayal gücünü ve yaratıcılığı arttırır” çerçevesinde tasarlanmış. Oyun kavramı Lego şirketinin temeli, bu nedenle Lego Evi de böylesine bir kimliğe bürünüyor. Yapının içindeki sergi alanlarından yapının dışındaki restoranlara kadar tüm mekanlar oyun ve yaratıcılık konsepti ile tasarlanmış. Bu sayede Lego Evi’nin ziyaretçileri, binanın içinde ne yaparlarsa yapsın oyun oynamış oluyorlar.

Lego Evi - BIG

Kuzey ve Güney Görünüş

Billund şehrinin merkezinde bulunduğu için müze hem bir kamusal mekan hem de bir deneyim merkezi görevi kazanmış. Üst üste binerek yapıya şeklini veren 21 bloğun her biri bağımsız bir bina gibi yerleştirilmiş. Bu kütlenin ortasında blokların arasındaki boşluklardan  ışık alan 2,000 metre karelik bir meydan oluşmuş. Hiçbir görünür kolonun bulunmadığı bu meydan, Billund şehrinin sakinleri için şehir içinde bir kestirme yol görevi de görmekte.Lego Evi tipik lego birimlerinin sınırsız potansiyelini ortaya çıkarıyor. Lego, sistematik yaratıcılık sayesinde çocuklara hayal ettikleri dünyaları gerçeğe dönüştürmelerini sağlayan bir araç. Yapının mimari Bjarke Ingels’e göre, lego ve mimarlığın ortak noktası tam olarak bu; insanların yeni dünyalar hayal etmelerini ve bunu gerçeğe dönüştürebilmelerini sağlamak. Lego Evi, bu manifestonun bir ürünü.

©Iwan Baan

Kafe, restoran, Lego store ve konferans mekanlarını bulunduran yapı şehirle bütünleşen bir kimliğe sahip. Yapıdaki iç içe geçen galeriler, sergi alanının sürekliliğini sağlıyor. Her bir galeri Lego’nun karakteristik renklerinden biri ile kodlanmış ve sergi alanları boyunca renkli  bir rota oluşturulmuş.

Lego Evi - BIG

©Iwan Baan

Lego Evi’nin birinci ve ikinci katında yine renk ile kodlanmış dört farklı oyun alanı bulunuyor. Bu alanlar bir çocuğun öğrenme sürecinin dört farklı aşamasını temsil ediyor; kırmızı yaratıcılık, mavi kavramsal, yeşil sosyal ve sarı duygusal. 23 metre yüksekliğindeki yapının en üst katında ise Masterpiece Gallery var. Dünyanın dört bir tarafındaki Lego hayranlarının lego kullanarak ürettikleri sanat eserleri bu katta sergileniyor.


RELATED POST