READING

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi

Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi - Oscar Niemeyer

Mimar : Oscar Niemeyer
Yer: Niterói, Rio de Janeiro, Brezilya
Yapım yılı: 1991-1996Rio de Janeiro’nun Niterói bölgesinde, Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan Niterói Çağdaş Sanat Müzesi, Brezilya’nın en ikonik yapılarından biri olarak nitelendirilmektedir. Rio de Janeiro’nun Guanabara Körfezi’nin kıyısına yerleştirilen ikonik müze, şehrin panoramik silüetinin çok önemli bir parçasıdır.

©wikiarquitectura.com

Oscar Niemeyer, Niterói Çağdaş Sanat Müzesi’nin sıradışı tasarımını şu sözler ile açıklamaktadır: “Dar ve deniz ile çevrili bir alanda, tasarım çözümü olarak merkezi bir destek kullanmak kaçınılmazdı. Yapının mimarisi, kayalıkların arasından çıkan ve bu kayalıkları tutan bir çiçek gibi ortaya çıkmıştır.” Yerden çıkan ve gittikçe büyüyüp dağılan bir tasarım oluşturmak amaçlanmıştır.

© Gili Merin

Müzenin modern ve sıradışı mimarisi, tasarımın belli nesnelere benzetilmesine de yol açmıştır. Dünya çapında Niterói Çağdaş Sanat Müzesi için ‘çay tabağı’ ve ‘UFO’ göndermeleri yapılmaktadır.Deniz kıyısındaki duruşu ile bir deniz fenerini de andıran yapı, aynı zamanda yerleştiği körfezin kıyısında da kentsel bir meydan oluşturmuştur. Müze binasının içerisine giriş, bu meydandan çıkan 98 metre uzunluğundaki bir rampa ile sağlanmaktadır.

© Gili Merin

Merkezi bir destek ile yerden yükselen ve yerin üstünde 3 katlı bir yapı oluşturan müze binasının iç mekan çözümlemeleri de oldukça etkileyicidir. Oscar Niemeyer, yerin üstünde olduğu kadar, yerin altında da hacimler oluşturarak, Çağdaş Sanat Müzesi için yeterli alanları üretmeye çalışmıştır. Müzede sergilenen eserler bu üç kata dağıtılmıştır. Sergi alanlarının yanı sıra, Zemin katta bir bar, restoran ve 60 kişilik bir konferans salonu bulunmaktadır.

© Gili Merin

Yapının birinci katı resepsiyon, idari ofisler ve büyük bir çalışma alanını bulundurmaktadır. İkinci katta ise toplam 697 metrekare genişliğinde 5 adet galeri bulunmaktadır. Birinci ve ikinci katın arasına yerleştirilen asma kat ise küçük odalara bölünerek yine serge alanlarını bulundurmaktadır.

©wikiarquitectura.com

Niterói Çağdaş Sanat Müzesi, mimarisi ile olduğu kadar mühendislik detayları ile de önemli bir baş yapıttır. Toplam 50 metre çapında, 2000 metre kare genişliğindeki dairesel gövde, 2.7 metre çapında olan merkezi silindir destek ile taşınmaktadır. Havada asılı duruyormuşcasına tasarlanmış bu yapı, aerodinamik tasarımı ile rüzgar yüküne karşı da oldukça dayanıklıdır. Müzenin içerisinde bulunan, 462 metrekare genişliğindeki merkezi salon, plan düzleminde kolonsuz bir şekilde çözülmüştür.

©wikiarquitectura.com

Yapının cephesinde, 3 katlı, 70 adet cam plaka kullanılmıştır. Taşıyıcı elemanlarda ise öngerilmeli beton kullanılmıştır.
RELATED POST

  1. […] cephe eşsiz manzarasına rağmen küçük açıklıklara sahip. Bunun sebebi, aynı Niemeyer’in Niteroi Çağdaş Sanat Müzesi’nde olduğu gibi, müzenin içinden bakışı tek bir noktaya odaklamamak. Müzenin içindeki […]