Puro Hotel

Puro Hotel - ASW Architecki
Mimar: ASW Architecki
Yer: Poznan, Polonya
Yapım yılı: 2014

Puro Hotel, ASW Architecki tarafından Polonya’nın tarihi Poznan şehrinde 2014 yılında tasarlanmıştır. Otel, Poznan şehrinin tarihi şehir merkezinde, eski bir Musevi mahallesinde bulunuyor. Puro Hotel, şehrin önemli ikonlarından Big Synagogue’un yakınında, üç dar sokağın arasına inşa edilmiş. Yapı, Poznan şehrindeki nadir modern mimariye sahip binalardan bir tanesi.

Puro Hotel - ASW Architecki

© Fotoarchitektura Anna Gregorczyk

Puro Hotel’in geometric formunun oluşumu, yapının bulunduğu mahallenin şehirsel yapısı ile bağlantılı. Yapının iki cephesi elyaf takviyeli çimento paneller kullanılarak üretilmiş. Bu sayede, genellikle 18. yüzyıldan kalma binaların bulunduğu şehir merkezinin ritmi ve geleneksel dokusu ile uyum içinde olan bir otel binası ortaya çıkmış.

Puro Hotel - ASW Architecki

© Fotoarchitektura Anna Gregorczyk

Otelin farklı boyut ve şekillerdeki büyük pencereleri içeriye olabildiğince gün ışığı alınabilmesini sağlıyor. Aynı zamanda bu pencere tasarımı, bölgedeki tarihi binaların cepheleri ile benzerlik göstermekte. Bu bağlamda, Puro Hotel, Poznan şehrinin tarihi yapılarının modern bir yorumu olarak gösterilebilir. Yapının kuzey cephesi ise batı ve doğu cephelerinden farklı bir mimari dilde üretilmiş. Kuzey cephesi, diğer Puro Hotel binaları ile ortak bir dil oluşturulabilmesi amacıyla kahverengi seramik ile kaplanmış.

Puro Hotel - ASW Architecki

© Fotoarchitektura Anna Gregorczyk

Toplam 5970 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan otelin 1 tanesi bodrum katı olmak üzere toplam 6 katı bulunuyor. Otelin bodrum katında küçük bir otopark ve otel personelinin kullandığı alanlar bulunuyor. Otelin zemin katı ise tamamen kamusal ve ortak kullanıma ayrılmış durumda.

Puro Hotel - ASW Architecki

© Fotoarchitektura Anna Gregorczyk

Zemin katta bulunan resepsiyon alanı otelin tüm mekanlarına eşit uzaklıkta olacak şekilde, merkezi bir konumda tasarlanmış. Otelin 100 kişi kapasiteli restoranı, barı ve lobisi birbirinden mekansal olarak ayrılmamış. Zemin kattan, büyük bir cam kayar kapı ile otelin içinde bulunan avluya geçilebiliyor. Tasarlanan avlu, hem ferah bir alan sağlarken hem de kamusal mekan – özel mekan ilişkisini kurmaya yarıyor.

Puro Hotel - ASW Architecki plan

Zemin Kat Planı

Puro Hotel, 137 odayı bulunduruyor. Yapının cephesinde büyük pencereler kullanılması, kullanıcı konforunu arttırıyor. Odaların içi doğal olarak aydınlanabilirken, aynı zamanda ziyaretçiler tarihi şehir merkezinin manzarasını odalarından izleyebilmekte.


RELATED POST