Soulages Müzesi

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Hisao Suzuki

Mimar: RCR Arquitectes
Yer: Rodez, Fransa
Yapım yılı: 2014

2014 yılında tamamlanan Soulages Müzesi, 2017 Pritzker ödüllü RCR Arquitestes yani Ramon Vilalta, Carme Pigem ve Rafael Aranda tarafından tasarlanmış. Paslanmış çelik küplerin bir araya gelmesiyle oluşan yapı, Pierre Soulages’e adanmış bir müze. ”Soulages, bize ilham kaynağı olan ışığın Fransız ressamı, için bir müze tasarlamak çok değerli bir hayal niteliğinde. Müze ile Soulages’in doğduğu yerde sanata yaklaşımını, tavrını ve bağlılığını görmek mümkün olacak.” diyor RCR Arquitectes.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Hisao Suzuki

Soulages Müzesi, 2008’de RCR Arquitects’in bir yarışma için ortaya çıkardığı bir proje. Rodez şehri otoriteleri tarafından düzenlenen tasarım yarışmasında 98 proje arasından birinci oldu. Rodez’in kalbinde, tamamen yenilenmiş olan Foirail Bahçesi’nde bulunan müze, arazinin kuzeyine yerleştirilmiş. Alanın topoğrafyasını kullanan ve önemine saygı duyarak şehrin tarihi merkezinin ve yeni yapılan yerlerinin arasındaki bir bağlantı olarak tasararlanan müze aynı zamanda şehrin dağlarına ve ortaçağ mimari yapılarına bakan bir manzaraya sahip.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Hisao Suzuki

Çevresine saygılı Soulages Müzesi, küp modüllerin değişik konumlandırılması ve boyutlandırılmasıyla oluşturulmuş. Yapının güneyde 3 metreden fazla yükselmeyen; kuzeyde ise önünden geçen patikaya büyük kutular şeklinde bakan karakteri arazinin kimliğinin ana parametrelerden biri olarak benimsendiğinin kanıtı.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Cedric Meravilles

Yapının cephesinde korten çelik malzeme kullanılmış. Bu materyal, paslı çelik levhalar şeklinde ve kötü hava koşullarına karşı, çeliğe nazaran, daha dayanıklı bir yapıya sahip. Bunun nedeni pas tabakasının koruyucu görev üstlenmesi.

”Korten zamanla eskiyen ve parkın doğal çevresine tamamen uyan bir materyal; cansız ve temiz bir materyal değil. Üstelik renkleri de Rodez şehrinin pembe-gri karakterinin bir vurgusu.”. Bunun dışında kortenin tonları müzenin adandığı Pierre Soulages’in işlerini de yansıtıyor.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Cedric Meravilles

Rodez’in kalbinde yer alan Soulages Müzesi, dört kattan oluşuyor. En üstünde bir depo alanı bulunuyor. Bunun altında bir belgesel merkezi ve çocuklar için bir atölye alanı konumlandırılmış. Yapının birinci katında Soulages’in eserleriyle kurulan sergiler ve zemin katta ise geçici sergi alanları bulunuyor. Farklı yükseklik, genişlik ve derinlikte kütleleriyle eşit olmayan bir profil yakalayan Soulages Müzesi’nin galerileri birbirine koridorlar ve köprülerle bağlanmış. Yapının aynı zamanda rotasını ve sirkülasyon düzenini tanımlıyor.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Hisao Suzuki

Sirkülasyon düzeni yanında müze mimarisinin en önemli parametrelerinden biri olan ışık, müzenin içindeki eserlerin hassalığyla düşünülerek tasarlanmış. Bir dizi şeklindeki mekanlar, ışık ve gölgenin oyununu yansıtacak şekilde düzenlenmiş. Bu yaklaşımla da Soulages’in eserlerinin karakteristik bir özelliğini vurguluyor RCR Arquitectes.

Soulages Müzesi - RCR Arquitectes

©Dezeen

Taze Pritzker ödüllü mimarlarımızın tasarımı Soulages Müzesi, Architizer tarafından düzenlenen A+Awards’ta Müze kategorisinde ödüle layık görülmüş. Belirli bir prestij yakalamış olan tasarımın amacı, uluslararası modern, çağdaş sanat için bir referans noktası haline gelmek, monografik tarzıyla kullanıcının artistik yaratım sürecini keşfettiği bir yer olmak.


RELATED POST