READING

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi

Solomon R. Guggenheim Müzesi - Frank Lloyd Wright

© guggenheim.org

Mimar: Frank Lloyd Wright
Yer: New York, ABD
Yapım yılı: 1943-1959

Frank Lloyd Wright tarafından 1943 yılında tasarımına başlanan ve 1959 yılında tamamlanan Solomon R. Guggenheim Müzesi New York şehrinin en ikonik yapılarından bir tanesi. Frank Lloyd Wright öldükten 6 ay sonra açılabilen Solomon R. Guggenheim Müzesi, bu bağlamda Frank Lloyd Wright’ın en uzun süren projelerinden bir tanesi. Wright, müzeyi tasarlarken Manhattan’ın alıştığımız dikdörtgensel, katı mimarisinden tamamen ayrı bir dil üretmiş. Müzenin organik ve kıvrımlı mimarisi, yapıyı kalabalık Manhattan sokaklarında fark edilir kılıyor.

Solomon R. Guggenheim Müzesi - Frank Lloyd Wright

Solomon R. Guggenheim Müzesi’nin dış cephesi gökyüzüne doğru kıvrılarak yükselen beyaz betonarme silindirlerden oluşuyor. Dönerek yükselen yapı, binanın dışında ve içinde eşsiz bir atmosfer yaratmakta. Yapının bu şekilde yükselmesi, Wright’ın tasarım aşamasında amaçladığı ‘devamlı bir zemin üzerinde tek bir geniş mekan’ fikri mimari ölçekte gerçekleştirilmiş.

Yapıya girildiğinde ilk karşılaşılan mekan müzenin 28 metre yüksekliğindeki büyük galeri boşluğu. Bu atrium cam bir kubbe ile kapatılmış. Galeri boşluğunun hemen yanında, 6 kat boyunca yükselen bir rampa bulunmakta. Bu rampa sayesinde hem katlar arasındaki bağlantı çok daha akışkan bir sürekli sağlanmış hem de müzeye gelen ziyaretçilerin yukarı katlara çıkarken duvarlara asılmış sanat eserlerini gözlemleyebilmeleri sağlanmış.

Solomon R. Guggenheim Müzesi - Frank Lloyd Wright

© guggenheim.org

Müze, her ne kadar oldukça anıtsal ve özgün bir mimariye sahip olsa da, yapının işlevsellik açısından eksik kaldığı noktalar var. Müzenin içindeki duvarların kıvrımlı yapısı sebebiyle, resimlerin duvara asılarak sergilenmesi aşamasında sıkıntılar yaşanabiliyor. Hatta, bu durum yüzünden müze açılmadan önce 21 ressam imza toplayarak müzenin mimarisini protesto etmiş. Solomon R. Guggenheim Müzesi’ne getirilen bir başka eleştiri de yapının gösterişli mimarisinin müzede sergilenen sanat eserlerinin önüne geçtiği yönünde.

Solomon R. Guggenheim Müzesi - Frank Lloyd Wright

1992 yılında, Wright’ın orijinal tasarımında bulunan bir ek bina  Gwathmey Siegel & Associates Architects mimarlık ofisi tarafından tasarlanmış. Mimarlar, Wright’ın orijinal eskizlerini ve çizimlerini inceleyerek 10 katlı kireçtaşı kuleyi inşa etmişler. Bu kule, dikdörtgensel mimarisi sayesinde sanat eserlerinin daha kolay sergilenebilmesini sağlıyor.

 


RELATED POST

  1. […] Camargo Müzesi ilk bakışta rampalı büyük, dikey sirkülasyon boşluğu ile Frank Lloyd Wright’ın Guggenheim’ını anımsatıyor. Fakat Guggenheim aksine Siza müzesinde sirkülasyon ve sergi dolaşım alanlarını […]

  2. […] Solomon R. Guggenheim Müzesi / Frank Lloyd Wright. (2018, November 26). Retrieved from https://www.arkitektuel.com/solomon-r-guggenheim-muzesi/ […]