READING

Stranger Things’deki Mekanlar

Stranger Things’deki Mekanlar

Netflix tarafından geçtiğimiz günlerde ikinci sezonu yayınlanan Stranger Things, dünya üzerinde en çok konuşulan diziler arasında. Dizinin bu popülerliği, Stranger Things’in yalnızca sinematik olarak değil, pek çok farklı alanda incelenmesini sağlıyor. Dünyaca ünlü diziyi, mimari olarak inceleyen sanatçılardan biri de Boryana Iliyeva. Kendi instagram hesabından filmlerin mimari çizimlerini paylaşan Iliyeva, Stranger Things’de geçen mekanların kesit ve planlarını çizerek, dizide kullanılan mekanları mimari olarak açıklamaya çalışmış ve ortaya oldukça farklı çizimler çıkmış.

Stranger Things mekanların çizimleri

Wheeler Evi Planı / © Boryana İliyeva

Dizinin başrollerinden Mike Wheeler’ın ailesinin yaşadığı ev, dizide en çok karşılaştığımız mekan. Iliyeva, Wheeler’larının evinin kesitini ve planını çizerek, bu mekanın nasıl kurgulandığını seyircilere ner bir şekilde gösteriyor. Mike’ın Eleven’ı sakladığı bodrum katın, Mike’ın ablası Nancy’nin odasının ve evin salonu ile mutfağının gözüktüğü kesit, ev hakkında genel bir fikir veriyor.

Stranger Things mekanların çizimleri

Wheeler Evi Kesiti / © Boryana İliyeva

Iliyeva’nın Stranger Things’den aldığı ikinci mekan ise birinci sezonda kaybolan Will Byers’ın evi. Birinci sezondaki bir sahneye gönderme yaparak evin yılbaşı süs ışıkları ile kaplandığı anın planını çizen Iliyeva, bu mekanın kamerada gözüktüğü gibi olmadığını vurgulamış. Özellikle olduğundan dar ve uzun gözüken koridor dikkat çekiyor. Byers’ların evinin iç mekan kurgusu ve içinde kullanılan malzemeler de, Wheeler’ların evinden farklı. Bu iki ev arasındaki fark ve Mike ve Will’in dizideki kaderleri arasında da bir bağlantı kurulabilir.

Stranger Things mekanların çizimleri

Byers Evi Planı / © Boryana İliyeva

 


RELATED POST