Remai Modern

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49

Mimar: KPMB Architects  & Architecture49
Yer: Saskatchewan, Kanada
Yapım yılı: 2017

KPMB Architects ve Architecture49 tarafından tasarlanan Remai Modern, Kanada’nın Saskatchewan bölgesinde bir modern sanat müzesi. Güney Saskatchewan Nehri’nin batı kıyısında, Saskatoon şehrinde toplam 11,582 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Remai Modern’in inşaatı 2017 yılında tamamlandı ve müze 21 Ekim 2017’de açıldı. Remai Modern, adını müzenin inşaat masrafları için 15 milyon dolar, müzenin galerisi için de 20 milyon dolar değerinde Picasso koleksiyonunu müzeye bağışlayan Ellen Remai’den almaktadır.

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49

© KPMB-Architects + Architecture49

KPMB Architects, Remai Müzesi’ni “Aynı anda geçmişe ve geleceğe dönük bir yapı.” olarak tanımlıyor. Yapının formu, Saskatchewan bölgesinin alçak ve düz topoğrafyasına göre şekilleniyor. Müze binası,  bölgenin tarımsal kültürü ile ilişki kurarak, geleneksel alçak dikdörtgensel ahır ve çiftlik evlerine benzer bir görünüm kazanmış. Yapının nehre bakan cephesinden dört konsol yatay hacim uzamakta. Bu konsol çıkan hacimler yapının batısında bulunan nehir ile arazinin güney ve doğusu arasında bir köprü oluşturuyor. Toronto tabanlı KPMB Architects, yapıyı tasarlarken Architecture49 ile birlikte çalışmış.

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49

© KPMB-Architects + Architecture49

Remai Modern’in tüm arazi boyunca uzanan güney cephesinde zemin kat tamamen cam ile kaplanmış. Bu sayede, müzenin güney kısmındaki galeri alanları sürekli gün ışığı alıyor ve ziyaretçilerin nehre kolayca ulaşabilmesi sağlanıyor. Yapının her ucuna yerleştirilmiş girişler, müzenin içinde ve nehir boyunca bir insan akımı oluşmasına neden oluyor. Yapının oldukça transparan, cam cephesini kimi yerlerde kapatmak adına bakır renkli metal levhalar kullanılmış. Bu malzeme seçiminin nedeni ise Saskatchewan’ın ikonik yapılarından Bessborough Oteli’nde bakır levhalar kullanılmış olması. Bakır renkli bu cephe elemanları, galeri alanlarında ışık kontrolünü sağlıyor.

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49

© KPMB-Architects + Architecture49

Araziye boylu boyunca yerleşmiş olan yeni yapının, nehir kenarına geçişini engellememesi için, müzenin her bir kotuna kamusal alanlar tasarlanmış. Müzeye hem yol kotundan hem de nehir kenarından girilebiliyor. Bu sayede de, yapı nehir ve şehrin geri kalanı arasında bir bağ kuruyor. Müzenin içindeki sirkülasyonun kesintisiz olması için zemin katta tüm katları dolaşan geniş bir merdiven bulunuyor.

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49

© KPMB-Architects + Architecture49

Müzenin merkezine yerleştirilmiş avlu plan organizasyonunu belirleyen ana unsur. Bu avlu ayrıca binanın içinde ortak bir toplanma alanı yaratıyor. Müzedeki serge alanları ve diğer hacimler bu avlunun etrafına yerleştirilmiş. Müzenin ana merdiveni de yine bu avlunun içinde bulunuyor ve müzenin diğer üç katına ulaşım buradan sağlanıyor. Birinci katta galeri lobileri bulunuyor. Müzenin kalıcı koleksiyonu olan Picasso’nun linolyum baskı eserlerini içeren koleksiyon bu lobilerin batı kısmında yer alıyor. Güney kısımda ise küçük bir amfi salonu var. Aynı zamanda, müzenin birinci katı dar ve uzun bir terasa açılıyor.

Remai Modern / KPMB-Architects + Architecture49 - kesit

Kesit

Müzenin ikinci katında, geçici sergilerin yapıldığı galeri alanları bulunuyor. İdari ofisler ve yönetim bölümü ise üçüncü katta. Bunlara ek olarak, Remai Modern, yapının batı kısmında yer alan bahçelerin içinde bulunan bir heykelcilik alanına sahip.

 


RELATED POST