Optical Glass House

Optical Glass House

©JOSHUA’s Magazine

Mimar: Hiroshi Nakamura & NAP
Yer: Hiroşima, Japonya
Yapım yılı: 2012

Hiroshi Nakamura tarafından 2012 yılında tasarlanan Optical Glass House, Japonya’nın Hiroşima kentinde bulunuyor. Ev, şehrin gürültüsü içine yerleştirilmiş bir vaha olarak tanımlanabilir. Yüksek yapıların yoğunlukla bulunduğu şehir merkezinin en işlek caddelerinden birinin üzerinde bulunan Optical Glass House, kullanıcılarına şehrin keşmekeşini filtreleyerek sakin ve sessiz bir hayat sunan bir tasarım.

Optical Glass House / Hiroshi Nakamura

©Koji Fuji / Nacasa & Partners

Nakamura’nın tasarladığı cam bloklardan oluşan duvar cephe, hem yapıya ismini veriyor hem de böylesine merkezi bir lokasyonda evin içindeki mahremiyeti koruyor. Bu cam cephenin hemen arkasına ise tüm katlardan görülebilen bir bahçe yerleştirilmiş. Böylece tasarlanan cam duvar ve geniş bahçe evin içine sokaktan gelen ses ve görüntüyü filtreliyor ve oldukça sakin bir atmosfer oluşturuyor.

Optical Glass House / Hiroshi Nakamura

©Koji Fuji / Nacasa & Partners

Optik cam cephe olarak adlandırılan evin caddeye bakan cephesi tam 6,000 cam bloğun bir araya gelmesiyle oluşuyor. 50mm x 235mm x 50mm ebatlarındaki her bir blok özel olarak üretilmiş. Cephede istenilen transparanlığı elde edebilmek için bloklar oldukça zor bir cam döküm işleminden geçirilmiş. Dökülen bloklar artık gerilmeyi önleyebilmek amacıyla yavaş soğutma işlemi ile soğutulmuş. Tüm bu işlemlere rağmen blokların yüzeylerinde ufak pürüzler meydana gelse de bu pürüzler beklenmedik optik ilüzyonlar ortaya çıkardığı için olduğu gibi bırakılmış.

Optical Glass House / Hiroshi Nakamura

©Hiroshi Nakamura & NAP

Böylesine büyük bir cam cephenin ortaya çıkardığı bir başka sorun ise ağırlığı. Yaklaşık 13 ton ağırlığındaki cephenin nasıl taşıtılacağı Nakamura’nın önceliklerinden biri olmuş. Yalnızca beton bir kirişe bu cepheyi taşıtmak kiriş kesitini oldukça büyüteceğinden Nakamura alışılmışın dışında bir çözüm geliştirmiş.

Doğudan gelen güneş ışıkları oluşturulan bu cam cepheden kırılarak evin içine süzülüyor. Evin bahçesi yalnızca ses için değil, ışık ve rüzgar gibi unsurlar için de bir tampon bölge görevi görüyor. Böylece şehrin değişken modlarına ayak uydurabilen bir mekanlar bütünü çıkmış. İlk olarak inşa edilen çelik çerçevinin içine beton dökülerek çelik-betonarme bir kiriş sistemi oluşturulmuş.

Optical Glass House / Hiroshi Nakamura

©Koji Fuji / Nacasa & Partners

Evin iç mekan organizasyonunun en temel unsuru olan bahçe 1. kattan başlıyor. İki kar yüksekliğindeki bahçenin hemen altında ise garaj var. 1. katta, bahçenin hemen arkasında ise açık bir yaşam alanı yer alıyor ve bu alan bahçeden yalnızca metal bir perde ile ayrılıyor. Bu perdenin hemen arkasında ise ikinci bir cam blok duvar yer alıyor.

Optical Glass House / Hiroshi Nakamura

©Koji Fuji / Nacasa & Partners

Birinci katta ayrıca bir yemek odası ve mutfak bulunuyor. Hobi odası, Japon odası ve ek bir yatak odası giriş katta bulunurken en üst katta çocuk yatak odaları yer alıyor. Evin arka cephesinde ise ikinci bir avlu-bahçe daha var. Optical Glass House, Netflix’in yayınladığı The World’s Most Extraordinary Homes serisinde de yer alıyor.


RELATED POST