READING

Sudaki Yapı (The Building on the Water)

Sudaki Yapı (The Building on the Water)

Sudaki Yapı - Alvaro Siza

©Fernando Guerra

Mimar: Álvaro Siza + Carlos Castanheira
Yer: Jiangsu, Çin
Yapım yılı: 2014

Sudaki Yapı (The Building on the Water) isimli proje, Alvaro Siza ve Carlos Castanheira ortaklığında 2014 yılında tamamlanmış. Shihlien Chemical şirketine ait olan tesis, Çin’in Jiangsu bölgesinde Huai’An şehrinde yer alıyor. Dünyadaki en gelişmiş üretim teknolojilerine ev sahipliği  yapan ve en geniş soda tuzu ve amonyum klorit üretim tesislerinden biri olan yapı, aynı zamanda 2015 yılında dünyaca ünlü mimarlık sistesi Archdaily ve HP Desingjet tarafından ”Yılın Projesi” ödülüne layık görüldü.

Sudaki Yapı - Alvaro Siza

©Fernando Guerra

Proje aslen Shihlien Chemical’ın yapay bir gölün -tesisin su rezervuarının- üzerine bir ofis binası yapma hayaliyle başladı. Bunun üzerine başında Alvaro Siza’nın yer aldığı bir tasrım ekibi görevlendirildi. Bu ekibin amacı su ile kusursuz bir şekilde kaynaşan bir yapı tasarlamaktı. Bunun yanında tesis mimarisiyle Shihlien’e dünya çapında tanınmışlık sağlayacaktı.

Alvaro Siza’nın Çin’deki ilk yapısı olan tesis, su üstünde yer almasıyla Siza için yepyeni bir girişimdi. 100.000 metrekarelik yapay gölün üzerinde bulunan tesis, beyaz beton bir tablanın üstüne oturtulmuş. 300m’den uzun, kıvrımlı şekle sahip, 2 kat yükselen bir yapı, Sudaki Yapı.

Sudaki Yapı - Alvaro Siza

©Fernando Guerra

Sudaki Yapı (The Building on the Water) tesisi, suyun üstünde dalgalanıyormuş hissi veren formuyla, geleneksel formlardan ve fabrika mimarisinin bir parçası haline gelmiş dik açılı şekillerden uzaklaşıyor. Bu da yapıyı dikkat çekici kılan en önemli özelliklerinden. Bulunduğu konumun doğal aydınlığını ve su üstünde yarattığı güçlü etkiyi kullanan yapı, çevresiyle sürekli bir etkileşim halinde. Suyun ve cam cephelerinin yansıtıcılığıyla bunu gözlemlemek mümkün. Bir yandan yapının bu yapay gölü kendi rezervuarı olarak kullanması da bu etkileşimin bir parçası. Dışarıdan gözlemlendiğinde su ile betonun mükemmel uyumla kullanılması sayesinde uçuk ve akışkan mimariye sahip bir yapı haline gelmiş.

Sudaki Yapı - Alvaro Siza

©Fernando Guerra

”Alvaro Siza, daima insan ve çevre arasında uyum yakalamayı amaçlayan tasarım anlayışına sahip oldu. Bu tesis de içinde bulunduğu su ve etrafındaki peyzaja karışmış bir yapı. Siza’nın Çin’deki ilk projesi olan Sudaki Yapı (The Building on the Water), ülkede gelecek endüstriyel tesis mimarisine örnek olacak nitelikte ve bu nedenle oldukça önemli.” demiş Shihlien Chemical Yöneticisi Por-Shih Lin.


RELATED POST