READING

The Interlace

The Interlace

The Interlace - Ole Scheeren / OMA

Mimar: OMA – Ole Scheeren
Yer: Singapur
Yapım yılı: 2013

Singapur’un en büyük konut projelerinden biri olan The Interlace, tropikal iklimde yaşamaya yeni ve modern bir bakış açısı getiriyor. OMA’nın partnerlerinden Ole Scheeren, Singapur’un geneline hakim olan kümelenmiş, izole kuleler inşa etmek yerine farklı bir tasarım stratejisi izlemiş. Proje doğal alanlar ile iç içe girmiş yaşam ve sosyal alanlar arasında bir bağ öneriyor.

The Interlace - Ole Scheeren / OMA

© Iwan Baan

Singapur’un güneyinde Alexandra Road ve Ayer Rajah Expressway gibi iki işlek ulaşım aksının çevrelediği 8 hektarlık yüksek bir arazi üzerinde bulunan The Interlace, toplam 170,000 metrekare zemin alanına sahip bir konut kompleksi. Proje büyüklükleri değişen 1,040 daire, yeşil ve sosyal alanların harmanlandığı bir yapı. Mimarların en dikkat ettiği unsurlardan biri, tasarladıkları kompleksin sürdürülebilir olması. Güneş, rüzgar, iklim koşulları gibi çevresel faktörler ve enerji korunum ilkeleri analiz edilerek projeye şekil vermiş. Ayrıca her bir dairenin park, deniz ve şehir manzarası var.

The Interlace - Ole Scheeren / OMA

© Iwan Baan

The Interlace, 31 apartman bloğundan oluşuyor. Dikey yükselmek yerine yatay olarak, birbirine dokunarak araziye yayılan birbirinin aynısı olan her bir blok 6 kat yüksekliğinde. Bloklar, 8 geniş avlunun çevresine altıgen bir düzende yerleştirilmiş. Blokların üst üste geldiği noktalarda ise birçok katta bulunan ortak ve özel dış mekanların oluşturduğu dikey bir köy yaratılmış.

Kompleksi oluşturan 31 blok, proje alanı üzerinde konumlanmaları ile The Interlace’e ana karakterini veriyor. Bloklar arasında bırakılan geniş mesafeler, dairelerin içindeki ev hayatının mahremiyetini korurken, blokların bir araya geldiği noktalar ortak kullanıma ayrılmış. Birbiriyle etkileşim halinde olan kamusal alanlar, avlulara göre şekilleniyor ve alanın dışına, doğaya ve yeşile doğru açılıyor. Bu sayede The Interlace, kullanıcısına hem sessiz ve özel alanlar sağlarken hem de insanların bir araya gelebilecekleri hareketli ortak mekan imkanları sunuyor. Böylece kompleksin içinde bireysellik ve birlik anlayışı ayrı ayrı teşvik ediliyor.

The Interlace - Ole Scheeren / OMA diyagram

Diyagram

Scheeren’in tasarımı, alandaki yeşili arttırmak üzerine. Çatılar ve kademeli teraslar yeşillendirilerek yeşil yapının üstüne taşınmış. Yer üstündeki araç trafiği minimuma indirilerek, zemin kattaki yeşil alanlar korunmuş.


RELATED POST