Villa Savoye

©Flickr: August Fischer

Mimar : Le Corbusier
Yer: Poissy, Paris, Fransa
Yapım yılı:1929-1931

20. yüzyılın en önemli mimarlarının arasında anılan Le Corbusier’nin unutulmaz eserlerinden biri olan Villa Savoye, dünyanın en önemli yapıları arasında gösterilir. Le Corbusier ve kuzeni Pierre Jeanneret tarafından tasarlanan yapı, Modernizm akımının özellikleri ve Le Corbusier’nin mimari prensipleri doğrultusunda tasarlanmıştır. Modern Fransız banliyö evi olarak tasarlanmış Villa Savoye, Le Corbusier’nin mimari tasarımlarında esas aldığı 5 tasarım prensibini de taşır.

©Flickr: August Fischer

1. Yapı yeryüzünden yukarıda ve toprakla teması kesilmiş bir şekilde tasarlanmıştır. Birinci kat, kolonlar ile bir üst kota taşınmıştır. Bu prensipe “pilotis” denir. Bu nedenle, Corbusier zemin katı yalnızca servis katı olarak tasarlamıştır ve cephesi yeşile boyanarak, pilotis ile ulaşılmak istenen ‘havada durma’ etkisi yaratılmaya çalışılmıştır.

©Flickr: Esther Westerveld

2. Teras çatı kullanılarak, çatı kotunun kullanıma açılması sağlanmıştır. Bu sayede çatı sadece strüktürel bir eleman olmaktan çıkmış, bir fonksiyon kazanmış ve mimarın sunduğu yaşam senaryosunun bir parçası olmuştur. Teras katı bir bahçe olarak tasarlanmıştır.

©Flickr: Victortsu

3. Yatay doğrultuda devam eden pencereler kullanılmıştır. Le Corbusier, bu şekilde binanın %40 oranda daha fazla ışık aldığını savunmuş olsa da, bu iddiası kanıtlanmamıştır. Betonarme yapı beyaz ile boyanarak da bu aydınlanma etkisinin arttırılması planlanmıştır.

4. Açık plan sistemi kurularak plan düzlemindeki sınırlar ortadan kaldırılmış ve daha geçirgen bir tasarım ortaya çıkmıştır. Ancak, açık plan sistemini kullanmasına ragmen, Le Corbusier özel ve ortak kullanıma açık mekanların ayrılmasına önem vermiştir. Duvarların taşıyıcı eleman olmaması ve yerleşimlerinin tamamen estetik ve fonksiyonel kaygılara dayanarak yapılması, bu ayrımın kolayca yapılabilmesini sağlamıştır.

5.Binanın cephesi taşıyıcı elemanlardan ayrılarak, cephe tasarımında serbestliği sağlamıştır.İki katlı yapıda dolaşım merdivenlerin yanı sıra rampalar kullanılarak da sağlanmıştır. Açık plan düzeninin bir sonucu olarak daha serbest dolaşımı sağlayan rampa tercih edilmiş ve çatı katına kadar ulaşım bu şekilde sağlanmıştır.

©Flickr: Yo Gomi

Bu ikonik yapı 1932’de Amerikan tarihçi Henry Russel Hitchcock’un International Style isimli kitabında yayınlanmıştır.

Ayrıca Villa Savoye UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne eklenmiştir.

 
RELATED POST