READING

Bombay Sapphire Damıtma Merkezi

Bombay Sapphire Damıtma Merkezi

Mimar : Heatherwick Studio
Yer: Laverstoke, İngiltere, Birleşik Krallık
Yapım yılı: 2014

Dünyaca ünlü cin markası Bombay Sapphire’ın damıtma merkezi, Bombay Sapphire Damıtma Merkezi Heatherwick Studio tarafından 2014 yılında tamamlandı. Ünlü mimarlık grubu, 16. Yüzyılda mısır değirmeni olarak kullanılan kırka yakın terk edilmiş harabe binayı restore ederek, 20 dönümlük arazi üzerine yeni bir distilasyon merkezi inşa etti. Laverstoke’da bir dere üzerine kurulu olan yapı, derenin akışına göre yer almış binalardan oluşuyor. Kırka yakın binanın her birinin damıtma işleminde farklı bir görevi var.

©Iwan Baan

Restore edilen yığma yapılara ek olarak, bu damıtma merkezinin imza yapısı, Heatherwick tarafından eklenen iki cam sera. Bu seralar, Bombay Sapphire cini damıtılırken kullanılan 10 farklı bitki ve Baharat türünün yetiştirildiği ve sergilendiği bir alan görevi görüyor.

©Iwan Baan

Biri diğerinden daha büyük olan iki seranın içerisinde yapay iklimlendirme sistemleri ile farklı iki iklim tipi oluşturulmuş durumda. Nispeten daha kuçuk olan serada tropic bir iklim yaratılmışken, büyük olan serada ise Akdeniz iklimi yaratılmış.

©Iwan Baan

Distilasyon işlemleri sırasında ortaya çıkan sıcak hava vu buhar belirli kanallar aracılığıyla bu iki seraya aktarılıyor.

Cam seraların damıtma işleminde herhangi bir görevi yok. Bu transparan mekan, bu merkeze gelen ziyaretçilerin Bombay Sapphire’ın içinde kullanılan bitkileri gözlemleyebilmesi için üretilmiş. Dolayısıyla yalnızca bir sergi işlevi taşıyor.

©Iwan Baan

Bombay Sapphire, bu büyük kompleksi ziyaretçilere açmış durumda. İnternet üzerinden randevu alarak bu kompleksi gezmek mümkün. Londra’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan bu merkezi gezmenin ücreti ise 15 pound. 


RELATED POST