Azadi (Özgürlük) Kulesi

Azadi Kulesi - Hossein Amanat

©flickr: froderamone

Mimar: Hossein Amanat
Yer: Tahran, İran
Yapım yılı: 1971

Farsça adıyla Borj e Azadi olarak da bilinen Azadi Özgürlük Kulesi, Tahran şehrinin Batı girişinde bulunan, kendisiyle aynı adı taşıyan Azadi (Özgürlük) Meydanı’nda bulunan, İran’ın en önemli mimari yapılarından bir tanesidir.

Azadi Kulesi - Hossein Amanat

©shutterstock.com / rickyd

Tarihi Pers İmparatorluğu’nun 2500. yılı anısına 1971 yılında inşa edilen bina, zamanla İran halkının en değer verdiği yapılardan biri haline gelmiştir. Özgürlük Meydanı, ülkede gerçekleşen birçok toplumsal olaya ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bu binanın politik açıdan da değeri büyüktür ve İran halkının gözünde milli bir değeri vardır.

Azadi Kulesi - Hossein Amanat

©flickr: kosoof

Binanın mimari Hossein Amanat, tasarımında İran’da ve mimarlık eğitimi boyunca gördüğü sayısız mimari unsurun etkisinin olduğunu belirtmiştir. Kule, Pers tarihindeki mimari unsurları, özellikle Sasani mimarisinin özelliklerini yansıtmaktadır. Tarihsel bağlamda İslam mimarisinin en önemli eserlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Azadi Kulesi - Hossein Amanat

©shutterstock.com / rasoulali

Özgürlük Kulesi’nin sıradışı tasarımı, mimari çalışmanın yanısıra detaylı bir mühendislik çabasını da gerektirmiştir. Amanat, dünyaca ünlü mühendislik şirketi Arup ile çalışarak kulenin ayakta durabilmesini sağlamıştır. Betonarme kullanılarak inşa edilen kulenin cephesinde beyaz mermer taşlar kullanılmış, kulenin organik yapısı nedeniyle neredeyse her taş yerine özel olarak kesilmiştir.
RELATED POST

  1. […] Şehitleri Anıtı Azadi (Özgürlük) Kulesi Petronas İkiz […]