READING

Messner Corones Dağ Müzesi

Messner Corones Dağ Müzesi

Messner Corones Dağ Müzesi - Zaha Hadid
Mimar: Zaha Hadid
Yer: Tyrol, İtalya
Yapım yılı: 2015

Toplam 6 farklı yapıdan oluşan Messner Corones Dağ Müzesi (Messner Mountain Museum) projesinin altıncı ve son yapısı olan Corones, Zaha Hadid ve Patrik Schumacher tarafından 2015 yılında tasarlandı. İtalya’nın Güney Tyrol bölgesinde bulunan Kronplatz platosunun zirvesinde bulunan yapı, mimari ve topoğrafya ilişkisinin en önemli örneklerinden birini sunmaktadır.

©inexhibit.com

Zaha Hadid tarafından tasarlanan dağ müzesi, sıradışı mimarisiyle ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunmaktadır. Ziyaretçilerin dağların içindeki büyük mağaralarda dolaşması ve topoğrafyanın içini keşfetmesi konseptiyle yola çıkan Zaha Hadid, müzeyi Kronplatz platosunun en yüksek noktasına gömülmüş ve zirvenin iki ucundan konsol çıkacak şekilde tasarlamıştır.

©Werner Hurtmacher

Konsol platformlar, seyir terasları olarak tasarlanarak ziyaretçilerin Alpler’in eşsiz manzarasını deneyimlemesini sağlamıştır. Yapının içerisinde ise kot farklılıkları ve değişken kat yükseklikleri ile ziyaretçilerin mağara deneyimini yaşaması sağlanmıştır.

 

©inexhibit.com

Müze kompleksi toplam 3 büyük hacimden oluşmaktadır. Bu hacimler, Alpler’in taşlık, sert ve pürüzlü dokusuna karşı bir söz oluşturarak yumuşak ve organik bir yapıya sahiptir. Bu kavisli yapılarda cam elyaf takviyeli beton kullanılmıştır. Beton, yapının içinde bulunduğu peyzaj ile uyumu açısından da tercih edilmiştir.

Messner Corones Dağ Müzesi, haftanın 7 günü hizmet vermektedir.

 


RELATED POST