Şeyh Zayed Camii

Mimar: Yusef Abdelki
Yer: Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri
Yapım yılı: 1996-2007

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi’de 2007 yılında yapımı biten Şeyh Zayed Camii (Sheikh Zayed Mosque) İslam kültürünün çeşitliliğini tarihi ve sanatsal bir çatı altında birleştirmek adına BAE Emiri Şeyh Zayed bin Sultan Al Nahyan tarafından inşa ettirilmiştir. Yaklaşık 545 milyon dolar harcanarak tamamlanan camii, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilir ve Abu Dhabi’nin en önemli turistik eserlerinden biridir.

Yusef Abdelki, tasarımında ‘dünya kültürlerini birleştirme’ amacıyla, dünyanın bir çok farklı ülkesinden getirilen malzemeleri kullanmıştır. Aynı zamanda pek çok tarihi mimari akımın harmanlanmasıyla camii tasarımı ortaya çıkmıştır. Özellikle Pers mimarisinin Abdelki üzerinde etkisi büyüktür. Mimarın Pakistan’daki Badshahi Camii’si ve Fas’taki Hassan II Camii’sinden esinlendiği bu eserler ve Şeyh Zayed Camii incelendiğinde anlaşılabilir. Ayrıca, camiide Osmanlı mimarisi etkilerinin de olduğu söylenebilir.

Toplam 12 hektarlık bir alan üzerine yerleşen Camii kompleksi, dünyanın en büyük camiilerinden biri olma özelliğini de taşır. 40.000 kişinin aynı anda ibadet edebilmesine yetecek şekilde tasarlanan camiinin, 82 farklı boyutta kubbesi vardır. Ana kubbenin yüksekliği 85 metredir. Camiide 4 minare bulunur ve minarelerin yüksekliği 107 metreyi bulmaktadır.

17.000 metrekare genişliğindeki avlusu, camiinin en çarpıcı unsurlarından biridir. Camiinin dış cephesi, avludaki kolonlar ve zemin tamamen beyaz taşlar ve mermerler ile döşenmiştir. Özellikle Abu Dhabi’nin yakıcı güneşinin altında bu beyaz mermerler parıldayarak Şeyh Zayed Camii’ne eşsiz bir görünüm vermektedir.

Binanın iç mimarisi de oldukça etkileyicidir. Ana ibadet salonunu kaplayan halı dünyanın en büyük halısı olarak nitelendirilir. 1300 kişinin 2 yıl çalışarak bitirdiği halı, 5627 metrekare genişliğindedir. Camiinin dekorasyonunda süsten kaçılmamıştır. Camiide kullanılan avizeler Swarovski pırlantalardan oluşmaktadır.

 
RELATED POST