B2 Evi

B2 Evi - Han Tümertekin

Fotoğraf: Cemal Emden

Mimar: Han Tümertekin
Yer: Büyükhüsun, Çanakkale, Türkiye
Yapım yılı: 2004

B2 Evi, Çanakkale’nin Büyükhüsun Köyü’nde sakin ve doğa ile iç içe bir yere, Selman ve Süha Bilal isimli iki kardeş tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Köyün özgün peyzajını ve manzarasını kullanan, Han Tümertekin tarafından tasarlanan yazlık ev, 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülmüştür. Bu nedenle B2 Evi, Türk mimarisinin önemli yapılarından biridir.

Ağa Han Mimarlık Ödülü : 1977 yılında verilmeye başlanan Ağa Han Mimarlık Ödülü, İslam kültürünü başarıyla yorumlayan çağdaş tasarım, sosyal konut, toplumsal gelişim, restorasyon, yeniden kullanım ve bölgesel koruma projelerini kapsayan mimarlık ürünlerine, Ağa Han Geliştirme Ağı tarafından üç yılda bir verilen bir ödüldür.

B2 Evi - Han Tümertekin

Fotoğraf: Cemal Emden

450 kişinin geçimini tarım ile sağladığı bir köye konumlanan Han Tümertekin tasarımı B2 Evi, köy halkının yaşamını, bulunduğu coğrafyanın tarihi geçmişini ve toplumsal gerçeklerini de göz önünde bulundurarak bir tasarım ortaya çıkarmıştır. Proje bu şekilde, eğimli bir araziye kurulmuş bir yazlık ev olmaktan çıkarak, bulunduğu toprakların geçmişini ve kültürünü yansıtan bir mimari manifestoya dönüşüyor. Yalın bir kare prizma hacim olarak kurgulanan B2 Evi, modern tasarımı ile çevredeki geleneksel köy evlerinden mimari olarak farklı bir dil ortaya koyuyor. Ancak, evin yapımında kullanılan malzemeler köyün içerisinden seçilerek ve yerel yapım teknikleri kullanılmış ve böylece evin köy mimarisi ile ortak bir dil geliştirmesi sağlanmıştır.

B2 Evi - Han Tümertekin

Fotoğraf: Cemal Emden

B2 Evi’nin sade tasarımının en önemli noktalarından biri de çevresi ile kurduğu ilişki. Bulunduğu yere iat olma hedefindeki B2 Evi, doğası ile bütünleşmiş bir yazlık ev yaratıyor. Ev, mimarisi ile kullanıcılarının yalnızca doğayı ve doğa manzarasını izlemesini değil, onların doğanın bir parçası olmasını sağlamayı hedefliyor. Eğim üzerine kurulan, Büyühüsun Köyü yerel köy evleri gibi evin çevresini duvarlar ile örmeyerek, evin çevresi ile doğrudan ilişki içerisinde olması sağlanmış ve evin dış dünya ile etkileşimi güçlü ve geçirgen tutulmuştur.

B2 Evi - Han Tümertekin

Fotoğraf: Cemal Emden

B2 Evi’nin üzerine kurulduğu üçgensel alan, kuzey-güney doğrultusunda 7 metrelik bir eğime sahip. Han Tümertekin tasarımında bu eğimi, yine bölgenin yerel özelliklerinden biri olan teraslama yöntemi ile çözümlüyor. Arazi, aralarında 1.3 metre yükseklik farkı bulunan uzun dikdörtgen teraslara bölünmüş ve B2 Evi’nin, bu teraslar üzerine yerleşmesi sağlanmıştır.

Yapının mimarisindeki sadelik iç düzenlemesinde de görülmekte. Selman ve Süha Bilal kardeşler, yazlık ev olan B2 Evi için oluşacak herhangi bir bakım masrafından kaçınmak üzere  yapının sade ve pratik olmasını istemiş; evin iç mimarisi de bu doğrultuda tasarlanmış. Evin zemin katında büyük bir oturma odası, üst katta ise iki tane yatak odası bulunuyor. İki kat arasındaki sirkülasyon ise yapının dışına konumlandırılmış bir merdiven ile sağlanmaktadır.

B2 Evi - Han Tümertekin

Fotoğraf: Cemal Emden

Evin iç mimari programının yalın olabilmesi, yarı-açık mekanlar üreterek ve bu mekanlara ev için gerekli hacimleri konumlandırarak mümkün kılınmış. Banyo, çamaşır odası, küçük bir mutfak ve bir depo alanı gibi mekanlar evin ana hacminin dışında bir yarı-açık mekan üretilerek çözülmüştür. Bu yarı-açık mekanlar dışarıda tasarlanan bir oturma alanına açılıyor. İç mekandaki sadelik, yapının strüktürel anlamda da sade olmasını sağlamış: depreme dayanıklı olarak tasarlanan ev yerel teknoloji ve malzemeler ile inşa ediliyor. Binanın doğu ve batı cepheleri yığma taş bir duvarı çevreleyen iki betonarme yapı elemanından oluşmakta. Bu taşıyıcı sistem kurgusu yapıda çatı seviyesine kadar devam ediyor.

B2 Evi zemin kat planı- Han Tümertekin

Zemin Kat Planı

Ağa Han Mimarlık Ödülü Jürisi: “B2 Evi, iyilik ve mükemmeliğin yarattığı hissi somutlaştıran tasarımı ile ödüle layık görülmüştür. Yapı,  üzerinde bulunduğu coğrafyaya, çevresindeki evlere ve peyzaja saygı duyan ve içinde bulunduğu toplumun bir parçası olan yeni ve özgün bir tasarımdır. Ev, estetik ve şık tasarımı ile şuan tek başına durmaktadır ancak ilerleyen zamanlarda, aynı yaklaşım ile daha büyük bir ölçekte yeni evler de bu bölgeye eklenebilir….B2 Evi, ufka bakarak düşünceye dalma olgusunu açık ve sade tasarımı ile teşvik etmektedir. Yapı hem geniş bir mimari zenginliği içermekte hem de mimarın bireysel mimari arzusunu yansıtmaktadır. İçerisindeki yaşam ve aktiviteler ile birlikte düşünüldüğünden, ev konuklarını ve çevreden geçen insanları davet eden, toplumun önemli bir parçası olan özel bir mekan kimliğine kavuşmaktadır. Boş olduğunda ise hak ettiği saygıyı görmeye devam edebilecektir.”


RELATED POST

  1. leman sevda darıcıoğlu

    30 Temmuz

    […] ve Performistanbul iş birliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında, ilk defa Ağahan ödüllü B2 Evi’nde uzun süreli bir performansa yer veriyor ve kapılarını sanatçıyla izleyicilere açıyor. […]