READING

St. Coletta Okulu

St. Coletta Okulu

Mimar: Michael Graves
Yer: Washington DC, ABD
Yapım yılı: 2006

Tam adı St. Coletta of Greater Washington olan St. Coletta Okulu, 3-22 yaş arasındaki fiziksel engelli ve otistik çocukların eğitim gördüğü bir okuldur. Toplam 285 çocuğa eğitim veren okul, insani ve akademik özelliklerinin yanı sıra mimari başarısı ile de ön plana çıkmaktadır.

©Michael Graves

Michael Graves tarafından 2006 yılında tasarlanan binanın tasarım aşamasındaki en önemli kriter binanın kullanıcıları olan engelli çocuklardır. Mimariye pedagojik ve psikolojik bir yaklaşım getirmek isteyen Michael Graves, Washington’da bulunduğu bölgedeki binalar arasından sivrilecek, eğlenceli ve dikkat çekici bir yapı tasarlamak istemiştir.

©Michael Graves

Okul binasını beş farklı kütle oluşturmaktadır. Her kütlenin farklı bir geometric şekli ve rengi vardır. Art arda gelen üç hacmin daha keskin hatları varken, diğer iki hacim daha yuvarlak ve kavisli hatlara sahiptir. Geometrik şekilleri değiştirerek ve yapının cephesini farklı şekiller ve renkler ile üreterek, Michael Graves istediği eğlenceli tasarıma ulaşmaya çalışmıştır.

©Michael Graves

Okul içerisindeki bölümlerin yeterli ve kaliteli olmasına da özen gösterilmiştir. Okul kompleksi içerisinde bir çocuğun ve okulu kullanan diğer insanların ihtiyaç duyabileceği tüm bölümler (spor salonu, mutfak, sınıflar, revir, fiziksel terapi odaları) üretilmiştir. Sanat ve müzik odaları tasarlanarak çocukların sanatla ilişki kurması ve renklere, sese ve ışığa tepki vermeleri sağlanmıştır.

Zemin Kat Plan / ©Michael Graves

St. Coletta Okulu’nun tasarım sürecindeki en ilginç olaylardan biri de, Michael Graves’in okul tasarlanırken bir hastalığa yakalanması ve vücudunun bir kısmının felç geçirmesidir. Bu hastalık sonucunda tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan Michael Graves için bu projenin önemi daha da artmıştır.
RELATED POST