Cabin on the Border

Cabin on the Border / SO?

©SO?

Mimar: SO? architecture and ideas | mimarlık ve fikriyat
Yer: Edirne, Türkiye
Yapım yılı: 2018

Sınırdaki Barınak (Cabin on the Border), SO? Mimarlık ve Fikriyat (SO? Architecture and Ideas) tarafından tasarlanmış bir prefabrik ev. Sert hava koşullarına dayanıklı bir mikro yapı olarak 2018 yılında tasarlanan barınak, 18 metrekarelik bir alana sahip. Barınak, Türkiye ve Yunanistan sınırına yakın, Edirne’de bir köyde bulunuyor. Yapı adını bu özelliğinden almış.

Cabin on the Border / SO?

©SO?

Cabin on the Border, kurgusuyla mimarlığı ve tanımladığı yaşamı sorgulayan bir tasarım ortaya koyma hedefinde. SO? Architecture and Ideas ekibi tasarımlarını şöyle anlatmış* “Neredeyse el değmemiş bir ormanda tek başına, toprağın üzerinde nazikçe oturan zarif ama sade bir şekilde tasarlanmış kulübesine yürüyen adamın fotoğrafı bize ne söylüyor? Bu çok popüler görüntü metropolden kaçış hayali ya da doğaya geri dönmenin bir yolu olabilir…

Cabin on the Border / SO?

©SO?

Fakat bundan da öte, bu fotoğraf bize mimarlığın zaferini, bir asırdan fazla bir süredir binanın ana destekçisi olduğu varsayılan bir altyapı olmadan yine mimarlığın nasıl hayatta kalabildiğini gösteriyor. Doğada, çevresinden izole bir evi gösteren bu fotoğraf, biraz önce bahsedilen bu zafere dair bir ipucu veriyor: yapının kesitleri detayları gözler önüne sererken, mimarlığın yağmur suyu toplayan sistemler ve güneş panelleriyle doğayı kullanarak altyapısızlıkla nasıl başa çıktığını anlatıyor.

Cabin on the Border / SO?

Kesit

Fakat doğa her zaman mimari ile işbirliği içinde değil. Bu etkileyici fotoğrafların ve anlaşılabilir kesitlerin göstermediği şey ise; büyük sivrisinekler, kuvvetli fırtınalar, yüksek sıcaklık ve çamurlu zeminin de alanın bir parçası olduğu. Doğanın içinde, şebekeden bağımsız, çağdaş bir yapı tasarlamak yalnızca yağmursuyu toplama, güneş enerjisinden yararlanma ve yapıyı güneş ve rüzgara göre konumlandırma ile değil; doğa ile ilişki kurmanın daha doğrudan ve kesin bir yoluyla mümkün.

Doğa ve mimari arasındaki bu ilişkinin inişli çıkışlı olduğu bazı durumlar vardır. Bazen ilkbahar zamanı bir günün öğleden sonrası çok mütevazi ve hassas olan hava; bir kış akşamı gibi, aniden şiddetli ve kuvvetli hale gelebilir. Bu barınak, bu tarz bir ilişki üzerine odaklanarak tasarlandı. Farklı koşulları duyarlı olarak tasarlanan Cabin on the Border, kullanıcıları tarafından -manüel olarak- iklim koşullarına göre dönüştürülebilir bir yapıya sahip.

Cabin on the Border / SO?

©SO?

Türkiye-Yunanistan sınırında bir köye konumlandırılmış olan Cabin on the Border, mevsime göre dramatik bir şekilde değişen hava koşullarıyla karşı karşıya. Ilık, yağmurlu bir öğleden sonra vaktinde, barınağın sahip olduğu polikarbonat pencereler açılarak bir kanopi yaratır ve üzerinde uzanılacak ve gökyüzünün seyredilebileceği kontrplak zemin bir terasa dönüşür. Fırtınalı bir gecede ise, hem pencere hem de tüm cephe kapatılarak, tamamı lamine ahşap strüktür ve yalıtım katmanlarıyla tasarlanmış barınak okyanustaki bir yelkenli tekne gibi davranır.

Cabin on the Border / SO?

©SO?

Bütün bu sistemler, barınak her türlü şebekeden bağımsız olduğu için menüel olarak çalıştırılır. Yapı, önceden imal edilip alana getirilmiş olsa da, bahar havası sayesinde, doğa tarafından tamamen kucaklanır ve etrafı sarı çiçekli bitkilerle sarılır. Temel olarak yukarıda anlattığımız bu jenerik fotoğrafla ortaya çıkan tasarımla biz doğayı yalnızca resmedilmeye değer bir arkaplan olarak değil; yapıyla yaratacağımız sahnelerin baş kahramanı olarak hayal ettik.”

Cabin on the Border / SO?

©SO?

SO? Mimarlık ve Fikriyat ekibinin deneysel süreçlerle elde edilmiş tasarımı, ekibin çoğu işi gibi mimarlığa ve yarattığı bağlama dair sorular soran, özgün yaklaşımlarını barındıran bir iş. Yapı aynı zamanda küçük alanlarda yeterli yaşam alanları kurgulayan mikro evlerin bir örneği (mikro evlere dair diğer örneklere buradan göz atabilirsiniz). Bir mikro ev olarak akılcı çözümlerle tasarlanan Cabin on the Border, küçük alanlarda yaşam ve saklamaya yetecek geniş hacimleri de barındırabiliyor.


RELATED POST