READING

Chateau La Coste Sanat Galerisi

Chateau La Coste Sanat Galerisi

Mimar: Renzo Piano Building Workshop
Yer: Aix-en-Provence, Fransa
Yapım yılı: 2017

Chateau La Coste Sanat Galerisi (Chateau La Coste Art Gallery), Renzo Piano Building Workshop tarafından tasarlanmış bir pavyon aslında. 2017 yılının Mayıs ayında tamamlanan yapı, Fransa’nın üzüm bağlarıyla ünlü Chateau La Coste bölgesinde bulunuyor. Chateau La Coste Sanat Galerisi, bu bölgenin ortasında küçük bir sanat galerisi olarak tasarlanmış.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Chateau La Coste Sanat Galerisi, üzüm bağlarıyla çevrili doğanın içerisinde hem sanat eserlerinin, heykellerin sergilendiği bir galeri hem de bu bağlardaki üzümlerden üretilen şarapların saklandığı bir şarap mahzeni olarak işlev görüyor. Hem bu programlar için istenen mekan hem de bulunduğu bağa yapının tam olarak yerleşmesi, alanla bir bütün olabilmesi için ekip yapıyı dümdüz bağın topoğrafyasına yaklaşık 6 metre kadar gömmüş. Böylece yapıyla alanda yapıyla bir vadi oluşturulmuş ve üzüm bağlarının bütünlüğü yüksek katlı bir yapıyla kesintiye uğratılmamış.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Chateau La Coste Sanat Galerisi, yaratılan vadinin iki ucunda tamamen açık, cam cepheler, yarı açık beyaz bir çatı örtüsü ve brüt beton duvarlarla kurgulanmış. Artık neredeyse modern yapıların ortak yöneldiği dil haline gelmiş olan bu yaklaşımla Renzo Piano, duvarlar ve kullandığı camlar arasındaki kontrastı gözler önüne sermeyi amaçlıyor.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Yapı, gömülü karakteriyle aynı zamanda çatıya vurgunun çekildiği bir dile sahip. Bu çatı, ince metal kemerlerle bağlanan beyaz kumaş kanatlarla oluşturulmuş. Bunun amacı aslında yapıyı bağ ile bir bütün olmaya daha da yaklaştırmak. Kullanılan metal kemerler üzüm bağlarının grafik düzenin uyan ve bu geometriye dikkat çeken ögeler. Beyaz kanatlar da alanda uçan ve yapıya inen bir uçurtma olarak kurgulanmış. Böylece Chateau La Coste Sanat Galerisi’nin hem hafifliğine hem yatalığını vurgu yapıyor. Asıl bu etkiyi sağlamak amacıyla arazi ve yapı bütünlüğü Renzo Piano Building Workshop ekibi için en önemli girdilerden biri olmuş.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Chateau La Coste Sanat Galerisi içerisinde geniş bir galeri alanı bulunduruyor. Bu alanın dikkat çeken kısmı bu geniş sergi mekanının gömülü yapıya rağmen tamamen doğal ışıkla aydınlanabilmesi. Ekibin bir vadi yaratmasının nedenlerinden.

İçeride büyük bir galeri ve bu galerinin etrafında şarap saklama için ayrılmış alanlar bulunuyor. Yapıya ilk yaklaşıldığında ziyaretçileri bir rampa karşılıyor. Bu rampa, ziyarteçileri sergi salonunun girişine yönlendiriyor. Bu giriş alanında tüm yapıyı ve hatta yapının önündeki yapay su ögesini karşılıklı kurgulanmış iki geniş cam cephe nedeniyle gözlemlemek mümkün.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Chateau La Coste Sanat Galerisi’nin bulunduğu yapay vadi, vadinin bitişindeki bir su ögesiyle vurgulanmış. Sergi salonunun önüne denk gelen bu kısım, vadinin bitişini tanımlarken yerin altına gömülmüş pavyonun tüm kütlesini yansıtıyor. Böylelikle hem görsel bir etki yaratılıyor hem de brüt beton, cam cepheler ve çevresine açılan yapıda istenen kontrast efekt daha da net yansıtılıyor.

© Stephane Aboudaram | WE ARE CONTENT

Renzo Piano Building Workshop’ın en güncel projelerinden biri bu küçük sanat galerisi. Eşsiz bir doğa ve buna minimum dokunulmuş hissiyle yaratılması da yapıyı dikkat çekici bir örnek haline getirmiş.

 

Kaynaklar:

“Château La Coste Art Gallery / Renzo Piano Building Workshop” 18 May 2017. ArchDaily. Accessed 22 Dec 2017. <https://www.archdaily.com/871645/chateau-la-coste-art-gallery-renzo-piano-building-workshop/> ISSN 0719-8884


RELATED POST