READING

Copan Apartman Kompleksi

Copan Apartman Kompleksi

Copan Apartman Kompleksi - Oscar Niemeyer

Mimar: Oscar Niemeyer
Yer: Sao Paulo, Brezilya
Yapım yılı: 1952-1966

Oscar Niemeyer imzali Copan Binası ya da Copan Apartman Kompleksi (Edificio Copan) 140 metre yüksekliğe sahip dünyanın en büyük apartmanı. Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde bulunan 32 kattan oluşan ve 1160 daireye sahip bu konut kompleksinde toplam 5 binden fazla kişi yaşıyor. Bu bağlamda yapı dünyanın en kalabalık binası olarak tanımlanmakta.

Copan Apartman Kompleksi - Oscar Niemeyer

Wikimedia Commons

Yapının inşaatına 1952 yılında başlanmış ancak bazı ekonomik aksaklıklar sebebiyle yapı 1966 yılında tamamlanabilmiş. Copan ismini mülk sahibi olan şirket Companhia Pan-Americana de Hotéis e Turismo (Panamerikan Otel ve Turizmcilik Şirketi)‘nden alıyor. Copan Apartman Kompleksi, 116.152 metrekarelik taban alanı ile Güney Amerika’nın en geniş kat alanına sahip konut yapısı. Yapının içinde sirkülasyonu sağlayan 6 farklı kule ve 20 asansör bulunuyor.

Copan Apartman Kompleksi - Oscar Niemeyer

© Architecture of Doom

Copan’ın zemin katı ticari işleve sahip. Aralarında turizm acentası, kitap dükkanı ve restoranların bulunduğu 72 farklı işletmeye ev sahipliği yapan zemin katta bir kilise bile mevcut. Copan öylesine büyük bir kompleks ki, yapının kendisine Sao Paulo Belediyesi tarafından özel olarak verilen bir posta kodu bile var (CEP: 01046-925). Binanın diğer katlarında stüdyodan üç odalı geniş dairelere farklı boyutlarda 1160 daire bulunuyor

Copan, Sao Paulo için oldukça büyük bir öneme sahip. Yapı, şehrin 1950’li yıllarda yaşadığı nüfus artışı problemine bir çözüm olması amacıyla tasarlanıyor. Niemeyer’in tasarımı, şehirde yaşayan insanların barınma problemini çözerken aynı zamanda Sao Paulo şehri için bir yeni bir sembole dönüşmüş.

Copan Apartman Kompleksi - Oscar Niemeyer

Wikimedia Commons

Niemeyer’in özellikle istediği kıvrımlı cephe yapının ikonik bir simge haline gelmesinin en önemli mimari etkenlerinden bir tanesi. Niemeyer’in tercihi, devasa bir kütleye sahip yapıya incelik katıyor. Yapının cephesi ise Niemeyer’in güneş kontrol elemanları olarak tasarladığı beton kabuktan oluşuyor. Ancak yapının kullanıcıları zaman içinde bu beton yüzeyleri güneşlenmek, oturmak için kullanarak yapının cephesini mekansallaştırmayı başarmışlar.

Copan Apartman Kompleksi - Oscar Niemeyer

Wikimedia Commons

Niemeyer’in orijinal tasarımında binanın dışında bir park ve birinci katın açık kısmında ikinci bir park bulunuyordu. Bu iki park da inşa edilmedi. 1970’li yıllarda, Sao Paulo’nun sosyal sorunlarından Copan da etkilendi. Bina fuhuş ve suç odaklı kullanımları ile gündeme gelse de bu problemler şehirsel bazda yok edildi.


RELATED POST