Ex of In House

Ex of In House - Steven Holl Architects

Mimar: Steven Holl Architects
Yer: Rhineback, New York, ABD
Yapım yılı: 2016

Ex of In House, Steven Holl’ün konut yapısında ekolojik bir deneyi. 2016 yılında tamamlanmış olan yapı, tasarımıyla deneysel hacimleri inceleyen, farklı geometriler ile üç boyutlu mekan algısı üzerine çalışmayı hedefleyen bir mekan.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Iwan Baan

Ex of In House, mekanın dilini keşfeden, çevredeki ekolojiye güçlü bir şekilde bağlı mekansal enerjiye odaklanan, şimdiki mimari dilin ve ticari pratiğin klişelerini sorgulayan, eleştiren bir mekan deneyi. Ev, bir manifestasyonun vücut bulmuş hali. Steven Holl Architects’in 2014 yılından beri araştırmakta ve geliştirmekte olduğu Explorations of ‘IN’ (İçinde Olmanın Keşfi) projesinin doğurduğu manifestoların, kuramlarım, düşüncelerin inşası.

Ex of In House - Steven Holl Architects

Eskiz

Explorations of ‘IN’ kapsamında manifestonun değindiği 7 nokta:

-Tamamen nesnesel olandan arındırılmış bir mimarlığı çalışmak.

-Mimarinin kökeninden ‘IN’i keşfetmek.

-‘IN’: Her mekan kutsaldır.

-‘IN’ mimarisi mekandan mekana hükmeder.

-Esas ‘IN’ duygusal güzelliğin ana elemanıdır.

-‘IN’ gereksizdir, fakat gelecekte kullanılacaktır. Amaç, ‘IN’i yaratır, bulur.

-Kapsayan şey, kapsanan değildir.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Iwan Baan

Ex of In House, Hudson Valley’de ’T2 Reverse’ olarak adlandırılmış yaklaşık 11 hektarlık ağaçlık ve kayalık bir alanda bulunuyor. Alana ‘T2 Reverse’ adı ekip tarafından verilmiş. Bunun sebebi  ekibe göre deneysel topolojik peyzajı. Beş banliyö evinin parselasyonu olması planlanmış bir arazi aslında. Daha sonra proje için tüm bir arazi birleştirilmiş ve tek bir korunmuş peyzaja sahip arsa elde edilmiş.

Evin tasarım hedeflerinden biri mekanın yalnızca çevreye vereceği söyleme odaklanmak değil, çevresindeki ekolojinin mekana katacağı gücü ve bu çevreye iç mekanın nasıl dahil olacağını araştırmak. Bu yanıyla yapı, peyzaja genişçe yayılan modern banliyö konutlarının bir eleştirisi. Bu konutların tam aksine Ex of In House, sıkıştırılmış ve iç boşlukların hissedildiği deneysel mekan arayışında bir konut yapısı üretiyor.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Paul Warchol

Evin geometrisi volümetrik iç mekanı yaratıcak trapezoidlerle kesişen küresel boşluklar ile şekillendirilmiş. İki normal hacmin anormal kesişimleriyle oluşan alışılmadık cepler ve bağlantılar oluşturuyor ilginç form kurgusuyla. Bu küre kesişimlerin oluşturduğu geometriler evin girişinden itibaren hissedilmeye başlanıyor. Gök küresi şeklinde oyulmuş ahşap panel karşılıyor eve gelen kullanıcıyı ve girişi oluşturmuş oluyor.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Paul Warchol

Tabiki bu form dolayısıyla evin kesiti farklı noktalarda farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Kesidin değişimi iç mekanın dikey, dinamik mekansal çakışmalar ile değişimine yol açıyor. Tüm kurgu tek bir ana hacim etrafında şekilleniyor; evin ikinci bir kotuna açık merkezi mutfak. Bu hacmin etrafında alternatif kullanım modelleri yaratılmış. Hacimlerde dikkat çeken ise yatak odasına ayrılmış ayrı mekanların bulunmayışı; Ex of In House yine de 5 kişinin yatabileceği bir konut sunuyor.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Paul Warchol

Hacimsel şaşırtmada bir başka nokta ise evde dairesel ve düz çigilere sahip açıklıklar oluşması ve doğal bitki örtüsünün mekanı çeşitli açılar ve boyutlarda değiştirerek Ex of In’in peyzaja doğru genişlemesinin sağlanması olmuş. Evin, doğaya yönelik söyleminin başka bir parçası da jeotermal enerji ile ısınması, şebekeden değil de güneş enerjisi ile elektriğini sağlaması, cam ve ahşabın lokal üretimden elde edilmesi. Ev, enerji-bağımsız, tasarımındaki ekolojik kaygıları ve işlevselliğiyle peyzaja/doğaya yönelik.

Ex of In, ustalar tarafından işlenmiş ahşap strüktürler herhangi bir kaya katmanından bağımsız olarak uygulanmış alana. Maun ağacı pencere ve kapı doüramaları, maun merdiven ve huş ağacı kontrplak duvarlarla oluşturulmuş. Küresel kesişimlerin oluşturduğu mekanlar da bükülmüş, ince ahşap katmanların bir ürünü. İç mekanı oluşturan tüm plaklar ve ahşap levhalar tek materyalliği ve yerelliğiyle yapımdaki ekonomik süreci destekliyor.

Ex of In House - Steven Holl Architects

© Paul Warchol

Ex of In House, incelenmeye değer bir deneysel proje olarak çıkıyor karşımıza. Yapının klasik yıkıcı hareketini konutun iç evrenine kaydıran, çevresiyle ve yarattığı ilginç formdaki hacimleriyle kendini besleyen bir deney olarak ifade ediyor kendini bulunduğu alanda. Ekibin kendi işini anlattığı videoya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: “Ex of In House / Steven Holl Architects” 31 Ekim 2016. ArchDaily. <https://www.archdaily.com/798326/ex-of-in-house-steven-holl-architects/>


RELATED POST