Gao Yang

Gao Yang / Will Alsop

© aLL Design

Mimar: Will Alsop &- aLL Design
Yer: Şangay, Çin
Yapım yılı: 2010

İngiliz mimar Will Alsop tarafından tasarlanan Goa Yang, Şangay Uluslararası Cruise Terminali’nin bir parçası. Şangay’da Huangpu Nehri’nin kıyısında yer alan terminal, 3 adet 80,000 tonluk cruise gemisini aynı anda ağırlayabilecek kapasitede, yıllık 1.5 milyon insan akışının olduğu büyüklükte bir yolcu terminali.

Gao Yang / Will Alsop

© aLL Design

1960‘lı yıllarda mimarlık eğitimini Architectural Association School of Architecture’da tamamlayan Will Alsop, mimarlığa yaklaşımın kendi öğrencilik dönemine kıyasla çok değiştiğinden yakınıyor. Birleşik Krallık’ta risk faktörünün projeleri çok etkilediğini ve paranın öneminin hep öne çıkarıldığını belirten Alsop, Çin’de proje yapmanın daha özgür olduğunu vurguluyor.

Gao Yang / Will Alsop

© aLL Design

Alsop, mimarlık ofisi aLL Design ile Çin’de pek çok tasarıma imza atmış. Alsop’un kendi tabiri ile bu projeler arasında “en çok gurur duyduğu” tasarımı ise Gao Yang. Şangay’da gerçekleştirilen 2010 Expo Fuarı’yla birlikte kullanıma açılan Gao Yang, ticari ve kamusal alanları bir arada bulunduruyor.

Yapının en dikkat çeken kısmı, havada asılı duran üç organik hacim. Bu birbirinden ayrı havada asılı duran üç hacimden bir tanesi dört kat yüksekliğinde bir restoran. Diğer ikisi ise bar olarak kullanılıyor. Renkli cephe elemanlarıyla kaplanan üç hacme de yapının ortasında bulunan dikey bir sirkülasyon kulesinden erişiliyor. Bu üç hacim de, yapıda açılmış devasa bolşuğun belirli noktalarından asılarak havada tutulmuş.

Gao Yang / Will Alsop

© aLL Design

Gao Yang, genel olarak bakıldığında renkli ve dinamik bir tasarım. Alsop’un bu canlı tutumunu Ontario Sanat ve Tasarım Okulu (Ontario College of Art and Desing) için tasarladığı Sharp Tasarım Merkezi’nde de görmek mümkün. Alsop bir başka tasarımı Peckham Kütüphanesi ile de 2000 yılında RIBA Stirling ödülüne layık görülmüş.


RELATED POST