READING

Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu / BIG (Bjarke Ingels Group)

© Iwan Baan

Mimar: BIG (Bjarke Ingels Group)
Yer: Şangay, Çin (Shangai Expo 2010)
Yapım yılı: 2010

BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlanan ödüllü Danimarka Pavyonu Çin’in Şangay şehrinde düzenlenen Expo 2010 fuarında yer almış. BIG’in tasarımı sadece mimari ve yapısal açıdan değil aynı zamanda temsil ettiği Danimarka ruhu için de ilgi çekici olmuş. 

Danimarka Pavyonu / BIG (Bjarke Ingels Group)

© Iwan Baan

Temel olarak  pavyon, ziyaretçilerin girişte mevcut olan 1500 bisiklet ile dolaştığı büyük bir döngü ve ziyaretçilerine Danimarka şehir yolunu deneyimleme şansı  tanıyor. Pavyonun merkezinde dünyanın en temiz sularından birine sahip olan Kopenhag Limanı’ndan getirilen su ile doldurulmuş büyük bir havuz bulunuyor ve ziyaretçiler bu havuzda yüzebiliyor. Havuzun  merkezinde geçici olarak Çin’e taşınan Danimarka’nın sembolü olan küçük deniz kızı heykeli var. Bjarke Ingels’in  deyimiyle “Küçük deniz kızının Çin’e taşınması, 1,3 milyar Çinli’nin Kopenhag’a taşınmasından daha etkilidir.”

Danimarka Pavyonu / BIG (Bjarke Ingels Group)

© Iwan Baan

Danimarka Pavyonu sıcağı yansıtan özelliği nedeniyle Şangay yaz güneşi sırasında üzerindeki mekanların serin kalmasını sağlayan beyaz boyalı çelikten monolitik bir yapı. Çatısı, Danimarka bisiklet yollarından bilinen açık mavi bir yüzey dokusu ile kaplanmış. İç kısımda zemin hafif epoksi ile  kaplanmış . Pavyonun içindeki mavi bisiklet yolu sayesinde şehirdeki bisikletliler yapının içinden geçebiliyor. Cephe çeliği pavyonun karşılaştığı yapısal gerilimi  yansıtan bir  düzende 1:1 gerilme testi yapıyor.

Danimarka Pavyonu / BIG (Bjarke Ingels Group)

© Iwan Baan

Bjarke Ingels, Danimarka Pavyonu üzerinden sürdürülebilirlik kavramını sorguluyor. Sıcak su ile uzun duş alınmamalı, tatil için uzun uçuşlar yapılmamalı gibi ‘bir şeyin faydalı olabilmesi için acı vermesi gerek’ yaklaşımını eleştiren Ingels, bu yaklaşımın sürdürülebilirliği sıkıcı bir kavram olarak gösterdiğini söylüyor. Bu bağlamda Ingels, sürdürülebilir tasarımların etkili olabilmesi için yalnızca politik ve ahlaki değerler çerçevesinde yapılmaması gerektiğini savunuyor. Sürdürülebilir tasarımlar, sürdürülebilir olmayan tasarımlara kıyasla daha çekici olabilmeyi başarmalı. BIG, Danimarka Pavyonu ile sürdürülebilir bir şehir olan Kopenhag’ın hayat kalitesini nasıl arttırabildiğini gösteren bir takım deneyimleri sergiliyor.

Kaynaklar:
  • Bjarke Ingels Group – https://big.dk/#projects-xpo
  •  “Denmark Pavilion, Shanghai Expo 2010 / BIG” 03 May 2010. ArchDaily. Accessed 28 Feb 2019. <https://www.archdaily.com/57922/denmark-pavilion-shanghai-expo-2010-big/> ISSN 0719-8884

RELATED POST